Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/410/318/2005/Art.14a
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/410/318/2005/Art.14a
Data
2005.09.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność wykonywana osobiście
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Jako osoba fizyczna prowadze jednoosobową działalność gospodarczą (rozliczam się w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów), której zakres jest następujący:
sprzedaż detaliczna art. nieżywnościowych, sprzedaz hurtowa komputerów, działalność poligraficzna, reklama, doradztwo itp. Jednocześnie zawarłam umowę zlecenie na sprzątanie pomieszczeń biurowych.
Czy uzyskiwane przychody powinny być uwzględniane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?


P o s t a n o w i e n i e

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, iż;zajęte przez Panią stanowisko w piśmie z dnia 04.07.2005r /data wpływu do tut. Urzędu 15.07.2005r/ dotyczące uwzględnienia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przychodów z tytułu umowy zlecenie w zakresie sprzątania pomieszczeń biurowych jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 04.07.2005r /data wpływu do tut. Urzędu 15.07.2005/ zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Z przedmiotowego pisma wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego, hurtowego, poligrafii, reklamy, doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego.

W dniu 03.06.2005r zawarła Pani umowę zlecenie na sprzątanie pomieszczeń biurowych. Umowa zawarta jest na okres od 03.06 do 31.08.2005r na kwotę 180,00 zł brutto miesięcznie.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wyróżnia kilka źródeł przychodów, wśród których w art. 10 wymienia m.in. działalność wykonywaną osobiście (ust. 1 pkt 2) oraz pozarolniczą działalność gospodarczą (ust. 1 pkt 3). Natomiast katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, zawiera art. 13 ustawy, który w pkt 8 określa, że przychodami z działalności wykonywanej osobiście są również przychody z wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a)osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej,
b)właściciela nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychody o których mowa w pkt 9.
W myśl definicji zawartej w art. 5 a pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1 , 2 i 4 - 9. Zatem, zaliczenie przychodów uzyskanych przez Panią z umowy zlecenie lub umowy o dzieło do działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 w/w ustawy, będzie zależało od spełnienia następujących warunków:
1. zleconą usługę podatnik wykona osobiście tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów zlecenia lub umów o dzieło,
2. umowa zlecenie lub o dzieło zostanie zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną, bądź jednostką organizacyjną w tym jednostką organizacyjną nie posiadającej osobowości prawnej, lub z właścicielem (posiadaczem) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającym w jego imieniu zarządcą albo administratorem - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą działalnością,
3. umowa zlecenie lub o dzieło nie została zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, tj. zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

W przypadku uzyskiwania dochodów z działalności wykonywanej osobiście, odprowadzenie podatku, sporządzanie informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy z tytułu umowy zlecenia i umowy o dzieło spoczywa na płatniku.

W świetlne powyższego, w przypadku spełnienia podanych wyżej warunków, przychody uzyskane z tytułu wykonywania usług porządkowych na podstawie umowy zlecenia będą dla Pani przychody z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem zleceniodawca jako płatnik będzie zobowiązany do pobrania zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych należności z tytułu zawartej w/w umowy.

Płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczki z w/w tytułu, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że stanowisko zajęte przez Panią we wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje, iż niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika , inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj