Interpretacja Izby Skarbowej w Kielcach
PD3-4231-24/05
z 21 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3-4231-24/05
Data
2005.09.21



Autor
Izba Skarbowa w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
bank spółdzielczy
pomoc bezzwrotna


Pytanie podatnika
Czy bank ma prawo do wyliczenia ulgi proporcjonalnie za część roku 2004, tj. do uchwały zebrania przedstawicieli, a więc za okres gdy fundusze własne banku były niższe od 1 mln. euro ? Stan funduszy własnych na dzień 31.12.2004 r. był wyższy niż 1 mln. euro.


Wnioskiem z dnia 22.01.2005 r. Bank Spółdzielczy w Staszowie zwrócił się do Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z zapytaniem dot. okresu stosowania przez bank spółdzielczy zwolnienia podatkowego, w sytuacji, gdy wymagany poziom funduszy własnych został osiągnięty przez bank przed zakończeniem roku podatkowego.

W złożonym wniosku Strona przedstawiła własne stanowisko dotyczące w/w zagadnienia. Zdaniem wnioskującego może on skorzystać z ulgi przedmiotowej w podatku dochodowym od osób prawnych do czasu uzyskania funduszu własnych do równowartości 1 mln. euro. W przedmiotowej sytuacji próg ten - 1 mln. euro - Jednostka osiągnęła w dniu 28.04.2005 r., a więc kwotę przysługującej ulgi ww. Banku należy wyliczyć proporcjonalnie do okresu, w którym fundusze własne były niższe od kwoty 1 mln. euro tj. od 01.01.2004 r. do 30.03.2004 r.

W dniu 29.04.2005 r. Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie znak: RO/423/56/2005, w którym stwierdził, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.


Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, iż w/w postanowienie zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i dlatego na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa zmienia je niniejszą decyzją.

Zgodnie z art. 3 ust 1 i 2 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. 137, poz. 1303 ze zm.) - do czasu uzyskania przez banki spółdzielcze zwiększenia sumy funduszy własnych do równowartości 1 mln. euro, przeliczonej na złote według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok osiągnięcia wymaganego progu kapitałowego, banki spółdzielcze odliczają od kwoty należnego podatku dochodowego od osób prawnych kwotę równą kwocie dochodu, jaką uzyskałyby z nabycia za kwotę odpowiadającą ich funduszom podstawowym 52 tygodniowych bonów skarbowych, o ile:

- w dniu 6 września 2003 r. (wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych) nie spełniały wymogów określonych w ant. 172 ust. 3 Prawa bankowego. dotyczących wielkości funduszy własnych
i

- przekazały na zwiększenie funduszu zasobowego, co najmniej 80% wypracowanego zysku netto ustalonego zgodnie z przepisami o rachunkowości, w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się uchwały walnego zgromadzenia w sprawie przeznaczenia tych środków finansowych.

Poziom funduszu własnych podlega przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP, obowiązującego w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok osiągnięcia wymaganego progu kapitałowego.

Przepisy posługują się zwrotem „ostatni dzień roku poprzedzającego rok osiągnięcia wymaganego progu kapitałowego”. Z przepisu art. 3 ust. 1 ustaw o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych wynika, iż progiem tym jest równowartość 1 mln. euro. W konsekwencji oznacza to, że dla obliczenia kwoty ulgi podatkowej za 2004 r., w- którym osiągnięto próg kapitałowy należy skorzystać z kursu euro na koniec 2003 r. (jako roku poprzedzającego rok osiągnięcia progu kapitałowego).

W przypadku, gdy próg kapitałowy zostanie osiągnięty w ciągu roku podatkowego, zwolnienie przysługuje do końca miesiąca, w którym próg został osiągnięty. Przepis art. 3 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych używa wyrażenia „do czasu”, co należy odczytywać jako możliwość wygaśnięcia ulgi także w ciągu roku podatkowego.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika), (inkasenta), następcę prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj