Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
EP-400/2/2005
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EP-400/2/2005
Data
2005.03.15



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Zasady posługiwania się NIP --> Posługiwanie się NIP


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
kontynuacja działalności
podmiotowość podatkowa
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy jest możliwe kontynuowanie wspólnej działalności małżonków po dokonaniu zmiany wpisu w ewidencji działalności gospodarczej zgodnie z ustawą z dnia 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej bez zawierania umowy spółki cywilnej i zmianami wynikającymi z faktu zawarcia spółki?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 200 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 21.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji, co do sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie rejestracji podatkowej małżonków prowadzących wspólnie działalność gospodarczą, bez zawartej umowy spółki stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 773, poz. 1807) przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest, osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodrczej.Pojęcie "spółki małżeńskiej" jako przedsiębiorcy nie istnieje w ustawodawstwie podatkowym.
Małżonkowie posiadający odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej, mogą prowadzić działalność gospodarczą;
- każdy we własnym imieniu, na własny rachunek,
- w formie spółki cywilnej (małżonkowie muszą zawrzeć umowę spółki),
- w formie spółki osobowej (może to być spółka jawna, partnerska, komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna),
- może to być również spółka kapitałowa (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna).
Decyzję w sprawie formy prowadzenia dalszej działalności gospodarczej należy podjąć we własnym zakresie.Dokonanie wyboru formy prowadzenia działalności, nie pozostaje bez wpływu na prawidłowe dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego, zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.), oraz zgłoszenia rejestracyjnego do podatku VAT przez podmiot, którego status jako podatnika został określony w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm).

Zgodnie z uregulowaniem w/w ustaw, małżeństwo prowadzące wspólnie działalność gospodarczą, nie mające w związku z prowadzeniem tej działalności zawiązanej umowy spółki cywilnej, nie może być traktowane jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej. Jeżeli zatem małżonkowie nie zawarli umowy spółki, a posiadają odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej, dla celów podatku VAT są traktowani na równi jak osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, co zobowiązuje do prowadzenia odrębnej dokumentacji księgowej.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wiślna 7 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj