Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-412/206824/123/04
z 19 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-412/206824/123/04
Data
2005.01.19



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
dotacja podmiotowa
dotacja przedmiotowa
obrót
odliczenie podatku od towarów i usług
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dotacje otrzymane na cele edukacyjne, inwestycyjne oraz na pokrycie kosztów ogólnych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 21.12.2004 r. (wpływ 22.12.2004 r.) uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Z informacji podanych w powołanym piśmie wynika , że otrzymują Państwo dotacje:
- z Ministerstwa Edukacji Narodowej na finansowanie działalności edukacyjnej,
- z Kurii Metropolitalnej na pokrycie kosztów ogólnych.

Mając na uwadze treść art. 29 ust. 1 ustawy uznaje się, że obrót powiększają jedynie dotacje bezpośrednio związane z dokonaną dostawą lub świadczoną usługą, zatem opodatkowaniu podlegają jedynie takie dotacje, które stanowią pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub stanowią rekompensatę za wykonanie świadczenia po obniżonych cenach. Dlatego też dla określenia, czy otrzymane dotacje są opodatkowane, istotne znaczenie ma określenie warunków ich przyznania i formy dofinansowania.
W przypadku, gdy dotacje mają bezpośredni związek z konkretnymi dostawami lub z konkretnym świadczeniem usług – podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie działalności, nie uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, jak również dotacje celowe na inwestycje – nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kierując się niniejszym – dotacje otrzymane z Ministerstwa Edukacji Narodowej na cele edukacyjne podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W takim przypadku należy zastosować stawkę podatku właściwą dla czynności, z którą są związane. Zatem tak jak usługi edukacyjne, dotacje otrzymane na ten cel są również zwolnione od podatku od towarów i usług. Ich wartość winna być przyjęta do rozliczenia podatku od towaru i usług w deklaracji podatkowej VAT-7 w pozycji „sprzedaż zwolniona”.
Natomiast dotacje otrzymane na pokrycie kosztów ogólnych, a także na cele inwestycyjne nie mają bezpośredniego związku z wartością świadczonych usług. Są to zatem dotacje inne niż określone w art. 29 ust. 1 ustawy, co stanowi, że nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wartości tych dotacji nie przyjmuje się zatem do rozliczenia podatku od towarów i usług, nie należy wykazywać ich w deklaracji podatkowej VAT-7.

Zwraca się jednakże uwagę, że dokonując rozliczenia podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 90 ust. 7 ustawy, do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1.
Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień 2005.01.19.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj