Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/DL/415-30/H H/05
z 11 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/DL/415-30/H H/05
Data
2005.10.11



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika


Pismem z dnia 22.08.2005r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.Przedstawiony we wniosku stan faktyczny:Orzeczeniem Powiatowego Zespołu d/s Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 28.06.2005r. małżonek Pani - został uznany za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności.Niepełnosprawność datuje się od dnia 07.11.2000r.Choroba Alzhaimera na którą choruje mąż jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Dodatkową dolegliwością jest nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa.W chwili obecnej małżonek Pani wymaga całodobowej opieki.W celu ułatwienia wykonywania czynności życiowych zakupiła Pani maszynkę do golenia i maszynkę do strzyżenia.Zdaniem Pani jest to sprzęt służący również do zapewnienia higieny i komfortu psychicznego choremu.W związku z powyższym zwróciła się Pani z zapytaniem, czy rozliczając podatek dochodowy od osób fizycznych za 2005 rok może Pani skorzystać z odliczenia od dochodu z tytułu poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne tj. zakup urządzeń technicznych ułatwiających czynności życiowe stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.Według Pani oceny skorzystanie z przedmiotowej ulgi jest możliwe.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz uprzejmie informuje : W świetle przepisu art.26 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14, poz.176 ze.zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art.24 ust.3, art.28 - 30 oraz art.30a - 30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art.9, art.24 ust.1, 2, 4, 4a - 4e, ust.6 lub art.24b ust.1 i 2 lub art.25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.Zgodnie z art. 26 ust.7a pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa w ust.1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.Mając na względzie ten przepis należy stwierdzić, że określenie " indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji "" oznacza, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności.Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać właściwości leczniczo - rehabilitacyjne.Z uregulowań zawartych w w/w przepisach wynika zatem, że:pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności musi pozostawać ścisły związek,zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz przywracaniu sprawności organizmu,cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter (nie może stanowić artykułu powszechnego użytku, ogólnodostępnego do wykorzystania przez inne osoby.)

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz przedłożonych przez Panią dokumentów wynika, iż małżonek Pani jest osobą niepełnosprawną o znacznym stopniu niepełnosprawności a więc zaliczoną do I grupy inwalidztwa, wymaga stałej opieki i pomocy osób drugich w pełnieniu ról społecznych i codziennej egzystencji.W odniesieniu do poniesionego przez Panią wydatku na zakup maszynki do golenia i maszynki do strzyżenia należy stwierdzić, iż urządzenia te nie posiadają właściwości leczniczo - rehabilitacyjnych, nie spełniają również wymogów indywidualnego przeznaczenia, ponieważ mogą być używane przez każdą osobę, bez względu na stopień sprawności fizycznej.Niewątpliwie, urządzenia te, ułatwiają wykonywanie czynności życiowych, jednakże nie są niezbędne w rehabilitacji, ponieważ służą jedynie do pielęgnacji chorego i tym samym mogą przywrócić mężowi aktywność poprzez psychiczne przystosowanie do zmienionych warunków życia.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania, a także przytoczone przepisy prawa tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska Pani wyrażonego w piśmie i stoi na stanowisku, iż w opisanej sytuacji nie zostały spełnione przesłanki, o których mowa w powołanych przepisach.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje również,iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj