Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PP-443/23/2005
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/23/2005
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
gmina
odliczenie podatku od towarów i usług
program pomocowy


Pytanie podatnika
Czy gminie, która realizując swoje zadania korzysta z dofinansowania ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacji i Modernizacji Sektora Żywnościowego oraz Rozwoju Obszarów Wiejskich, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących poniesienie wydatków na realizowane zadania?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach dokonując interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, po rozpatrzeniu wniosku Nr (...) z dnia 2 marca 2005 r., uzupełnionego pismami z dnia 2 marca oraz 7 marca 2005 r., postanawia potwierdzić prawidłowość stanowiska wnioskodawcy.

U z a s a d n i e n i e

Stan faktyczny wynikający z wniosku:
Gmina (...) realizuje projekt pod nazwą „Remont i urządzenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w (...)". Zakres wykonywanych prac wymienionych w projekcie obejmuje:
1) remont drogi dojazdowej do szkoły wraz z chodnikiem i miejscem postojowym,
2) urządzenie boiska do piłki ręcznej,
3) urządzenie placu zabaw,
4) urządzenie miejsca do grillowania,
5) urządzenie przystanku autobusowego,
6) małą infrastrukturę ogrodową (ławki, kosze, kwietniki),
7) utwardzenie parkingu przy drodze gminnej obok sklepów.

Zapytanie dotyczy: czy Gmina (...) będzie miała możliwość dokonania odliczenia od podatku należnego kwot podatku naliczonego związanego z wydatkami na realizacją powyższych czynności...

Stanowisko Wnioskodawcy: są to zadania gminy do realizacji których została powołana, a zatem nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesienie wydatków na opisane wyżej zadania.

Odnosząc się do zagadnienia podniesionego w piśmie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach wyjaśnia:

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

W świetle zapisu art. 86 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem Gmina (...) ponosząc wydatki na realizację zadania pod nazwą „Remont i urządzenie infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w (...)", przez co realizuje zadania Gminy nałożone przepisami prawa, dla realizacji których została powołana (z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych), nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w tym zakresie, a tym samym nie przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartą w fakturach dokumentujących poniesienie wydatków na realizację opisanego zadania.

Ponadto stwierdzić należy, że na mocy art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), jednostki budżetowe, jednostki samorządu terytorialnego korzystają ze zwolnienia podmiotowego w tym podatku i nie mają obowiązku rozliczania się z tego podatku. Zatem nie ustalają one przychodów ani kosztów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym nie mogą zaliczać nie odliczonego podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów. Skutkuje to tym, że Gmina (...) nie może skompensować nie odliczonego podatku od towarów i usług w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego.

Jednocześnie informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego opisanego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe oraz ograny kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

POUCZENIE
Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, które należy wnieść za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj