Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kępnie
ZP/443-26/05
z 23 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-26/05
Data
2005.08.23



Autor
Urząd Skarbowy w Kępnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dane
faktura VAT


Pytanie podatnika
Czy prawidłowe jest umieszczenie na fakturze nazwy firmy bez podawania imienia i nazwiska osoby fizycznej dokonującej sprzedaży?


Stan faktyczny przedstawiony we wniosku: Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Stosowny fragment tego wpisu wygląda następująco:Oznaczenie przedsiębiorcy: Imię i nazwiskoNumer PESEL: 00000000000Nazwa: XXXXX Wnioskodawca uważa, że posługiwanie się wyłącznie nazwą firmy bez podawania imienia i nazwiska na fakturach (a także na umowach, na pieczątkach itp.) jest prawidłowe gdyż w ustawie o działalności gospodarczej ustawodawca określił oznaczenie przedsiębiorcy właśnie poprzez jego nazwę.

Interpretacja i ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Udzielając niniejszej interpretacji tut. Organ podatkowy może odnieść się jedynie do obowiązujących przepisów prawa podatkowego. Art. 14a ust. 1 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi bowiem, że stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Pytanie Podatnika częściowo wykracza poza zakres określony w wyżej wymienionym przepisie. Dotyczy to zwłaszcza pytań dotyczących danych umieszczanych na pieczątkach, umowach itp.Tak więc tut. Organ podatkowy w kwestii danych umieszczanych na fakturach VAT stwierdza co następuje:

Zasady wystawiania faktur sprecyzowane są w art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 1 faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Jednocześnie dane identyfikacyjne osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą podawane na fakturach winny być zgodne ze zgłoszeniem rejestracyjnym NIP-1 złożonym we właściwym urzędzie skarbowym na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 13 .10. 1995r. ustawy zasady ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t. j. z 20004r. Dz. U. Nr 269, poz. 2681 ze zm.). Przepis ten wskazuje, iż zgłoszenie identyfikacyjne osób fizycznych zawiera między innymi nazwisko i imię. Natomiast pełną i skróconą nazwę zgłaszają podatnicy nie będący osobami fizycznymi, o czym stanowi art. 5 ust. 3 tejże ustawy. Podobnie na podstawie art. 96 i 97 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług na druku VAT-R jednym z podstawowych elementów identyfikujących osobę fizyczną jest imię i nazwisko a nie nazwa firmy.W przedmiotowym przypadku nazwę firmy na fakturze VAT Podatnik może również wymieniać obok imienia i nazwiska gdyż przepis § 9 ust. 1 pkt 1 cyt. wcześniej rozporządzenia określa minimalne wymogi jakie musi ona zawierać.Ponadto tut. Organ podatkowy nadmienia, że użyte w art. 7b ust. 2 pkt 1 Ustawy z dnia 19 listopada 1999r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) określenie "oznaczenie przedsiębiorcy" w żaden sposób nie sugeruje, iż jest to tożsame z "nazwą firmy".Reasumując Podatnik będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą winien umieszczać na fakturach VAT swoje imię i nazwisko.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika (art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa) wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 ww ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj