Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZDA/423-16/05
z 12 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZDA/423-16/05
Data
2005.09.12



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy

Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Rok podatkowy

Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
rok podatkowy
umowa spółki
zawiadomienie
zmiana


Pytanie podatnika
Czy złożenie w urzędzie skarbowym umowy Spółki, w której określono rok obrotowy Spółki inny niż kalendarzowy, stanowi zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy?


Spółka z o.o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej sposobu zawiadamiania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Spółka - jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego - została zawiązana umową spółki w dniu 27 września 2004r. i wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 11 października 2004r. Następnie w dniu 26 października 2004r. Spółka złożyła w tutejszym organie podatkowym zgłoszenia identyfikacyjne i rejestracyjne oraz umowę Spółki, w której określono rok obrotowy jako okres od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku, i stwierdzono, że pierwszy rok obrotowy trwać będzie do 31 marca 2005r.

Spółka uważa, że złożenie w tutejszym organie podatkowym tejże umowy Spółki, określającej rok obrotowy, było równocześnie formą zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy.

Podkreślić na wstępie należy, iż pojęcie roku obrotowego nie jest uregulowane w przepisach prawa podatkowego. Natomiast termin “rok podatkowy“ został zdefiniowany w prawie podatkowym przez Ordynację podatkową w art. 11 jako rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Takie szczególne uregulowanie wskazanego pojęcia dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych zawiera art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Rokiem podatkowym, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Spółka jako osoba prawna, która nie była dotychczas podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby skutecznie dokonać wyboru roku podatkowego innego niż kalendarzowy musiała zawiadomić tutejszy organ podatkowy, zgodnie z ust. 5 omawianego artykułu, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Należy zgodzić się z podatnikiem, że ustawodawca nie uściślił w przepisie w jaki sposób podatnik ma tego dokonać, zatem każda forma zawiadomienia, z której wynika, że wolą strony jest przyjęcie innego roku podatkowego niż kalendarzowy jest dopuszczalna, również złożenie samej umowy spółki, jeżeli oczywiście, w którymś z punktów jest na ten temat mowa.

Natomiast Spółka dokonując rejestracji w dniu 26 października (29 dni po zawarciu umowy Spółki) w tutejszym organie podatkowym złożyła akt notarialny z umową Spółki, w której określono w § 11 jedynie czas trwania roku obrotowego.

W związku z powyższym, przyjąć należy, iż nie dopełniono jednego z warunków, o których mowa w wyżej powołanym przepisie, pozwalających na przyjęcie roku podatkowego innego niż kalendarzowy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj