Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-256a/05/AS
z 12 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-256a/05/AS
Data
2005.08.12



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
sprzedaż praw
umowa najmu
zaliczka


Pytanie podatnika
Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że posiada Ona spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, który to lokal dotychczas wykorzystywany był na cele prowadzonej przez nią działalności. Z uwagi na zmianę sytuacji ekonomiczno – rynkowej Strona zrezygnowała z dalszego wykorzystywania przedmiotowego lokalu dla potrzeb własnej działalności i podjęła decyzję o sprzedaży wymienionego powyżej prawa.Strona zawarła z kontrahentem umowę najmu lokalu oraz umowę przedwstępną sprzedaży, na podstawie której zobowiązała się do zawarcia w oznaczonym terminie definitywnej umowy, przenoszącej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na w/w nabywcę. Na poczet powyższej transakcji otrzymała tytułem zaliczki część umówionej ceny.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy czynność odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowi dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że posiada Ona spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, który to lokal dotychczas wykorzystywany był na cele prowadzonej przez nią działalności. Z uwagi na zmianę sytuacji ekonomiczno – rynkowej Strona zrezygnowała z dalszego wykorzystywania przedmiotowego lokalu dla potrzeb własnej działalności i podjęła decyzję o sprzedaży wymienionego powyżej prawa.W dniu 5.05.2005 r. Strona zawarła z kontrahentem umowę najmu lokalu oraz umowę przedwstępną sprzedaży, na podstawie której zobowiązała się do zawarcia w oznaczonym terminie definitywnej umowy, przenoszącej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na w/w nabywcę. Na poczet powyższej transakcji otrzymała tytułem zaliczki część umówionej ceny. Zdaniem Strony czynność odpłatnego przeniesienia własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowi dostawę towaru zgodnie z art. art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 pkt 5 i ustawy o podatku od towarów i usług.Według Strony literalne brzmienie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług nie wyklucza możliwości, by obejmował on czynności polegające na przenoszeniu spółdzielczych praw do lokali, zważywszy na zachowanie tożsamości przedmiotu zarówno w przypadku przeniesienia własności na rzecz członka spółdzielni, jak i na rzecz podmiotu trzeciego. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym przez dostawę towarów rozumie się - stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienia rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego (art. 7 ust. 1 pkt 5). Przytoczone przepisy nie wskazują jednoznacznie, iż za dostawę towarów uznać należy także odpłatne przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez członka spółdzielni na rzecz osoby trzeciej. Tym niemniej biorąc pod uwagę tożsamość przedmiotu czynności, w każdym przypadku (ustanowienia, przeniesienia, przekształcenia) jest nim to samo prawo, dające uprawnionemu identyczny zakres władztwa nad określoną rzeczą (lokalem), podzielić należy stanowisko, iż przeniesienie (sprzedaż) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu winno być na gruncie podatku od towarów i usług traktowane na równi z dostawą towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj