Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
PP/443-46/04
z 14 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-46/04
Data
2004.10.14



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
energia elektryczna
media
odprzedaż


Pytanie podatnika
Jak należy rozliczyć dla potrzeb VAT zwrot przez najemcę kosztów energii elektrycznej, gazu i wody ?.


W odpowiedzi na pismo z dnia 18.06.2004 r.w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni na podstawie art. 14a § 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) informuje:
Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 pkt. 1 tej ustawy, tj. czynności takie jak odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zasadą zatem jest w podatku od towarów i usług, że podatkowi temu podlegają dostawa towarów oraz świadczenie usług o charakterze odpłatnym, czyli, że usługi świadczone pod tytułem nieodpłatnym - co do zasady - nie są poddane opodatkowaniu tym podatkiem. Jednakże podobnie jak w przypadku dostawy towarów (art. 7 ust. 2 ustawy), również w przypadku świadczenia usług ustawodawca określił wyjątku od tej zasady.
W art. 8 ust. 2 ustawy o VAT postanowiono, że za odpłatne świadczenie usług (tym samym za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT) uznaje się również każde nieodpłatne świadczenie, niebędące dostawana cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług -jeżeli nie są one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
Oznacza to, że użyczenie lokalu przez szkołę nie podlega opodatkowaniu, jeżeli przy nabyciu tego lokalu nie przysługiwało szkole prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Czynnością podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest „odsprzedaż" energii elektrycznej na rzecz podmiotu, który bezpłatnie używa oddany mu w tym celu lokal. Czynność ta bowiem jest wykonywana za wynagrodzeniem (odpłatnie).
Z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podatnicy, o których mowa w art. 15 tejże ustawy mają obowiązek dokumentowania każdej sprzedaży (czyli jak wynika z art. 2 pkt. 22 tejże ustawy: odpłatnej dostawy na terytorium kraju odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju, eksportu towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów). Zgodnie z ust. 4 art. 106 cyt. ustawy obowiązek ten nie ma zastosowania wyłącznie w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznym nie prowadzących działalności gospodarczej, za wyjątkiem sytuacji, gdy osoby te żądają wystawienia faktury.

Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 pkt. 1 ustawy o VAT szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane które powinny faktury zawierać zostały określone w rozdziale 4 (zob. § 11-30) rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maj ą zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 97, poz. 971). m.in. w § 11 ust. 1 tegoż rozporządzenia postanowiono, że zarejestrowani podatnicy jako podatnicy czynni posiadający numer identyfikacji podatkowej wy stawiaj ą faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT". Dane które powinna zawierać faktura szczegółowo określa par. 12 rozporządzenia. Uwzględnienia wymaga również treść § 23 pkt. 5 rozporządzenia, w którym postanowiono, że za faktury uznaje się również rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) wystawiane przez podatników nieobowiązanych do wystawiania faktur według zasad określonych w § 11, § 12, § 14-20, § 22-25 i § 27 rozporządzenia. Na marginesie nadmienia się, że zakres informacji, jakie muszą zawierać rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy Ordynacja podatkowa został szczegółowo określony w § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 240, poz. 2063).

Reasumując: dokumentowanie przez szkołę „odsprzedaży" energii elektrycznej na rzecz podmiotu , który jak wynika z zapytania prowadzi działalność gospodarczą winno odbywać się przy uwzględnieniu treści wyżej powołanego art. 106 ust. 1 ustawy o VAT oraz zasad dotyczących wystawiania faktur wynikających z rozdziału 4 ww. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj