Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PDI-415/30/05
z 15 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/30/05
Data
2005.09.15



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
diety
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
podróż służbowa (delegacja)


Pytanie podatnika
Czy diety z tytułu podróży służbowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej - usługi kierowcy samochodem usługodawcy?


Wnioskiem z dnia 31.08.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 14.09.2005 r. podatnik wystąpił o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedstawiając stan faktyczny podatnik podał, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług kierowcy samochodem usługodawcy i w ramach tej działalności odbywa podróże służbowe.Podatnik zwraca się z pytaniem, czy diety z tytułu podróży służbowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie podatnik uważa, że wydatki te poniesione są w związku z podróżą służbową, a zatem stanowią koszt uzyskania przychodu.

W związku z pytaniem podatnika należy stwierdzić, że definicję kosztów uzyskania przychodu zawiera art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.), który stanowi, że kosztem uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.Definicję podróży służbowej zawiera art. 77.5 § 1 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. Nr 21, poz. 94 z 1998 r. ze zm.), gdzie pojęcie podróży służbowej zostało określone jako wykonanie zadań służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą podróżą służbową jest ich wyjazd związany z tą działalnością poza stałe miejsce jej prowadzenia, którym jest miejscowość wymieniona we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

W świetle powyższego działalność prowadzona w zakresie usług kierowcy samochodem usługodawcy ze swej istoty nie jest wykonywana w stałym miejscu, dlatego też wyjazdy poza siedzibę firmy, związane ze świadczeniem tego typu usług, nie są podróżą służbową. Stanowią one zwykłe czynności będące przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej. Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania przepis art. 23 ust. 1 pkt. 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczający możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą w części nie przekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom. Natomiast kosztem uzyskania przychodu w pełnej wysokości są inne poniesione w trakcie podróży wydatki, jeżeli zostaną prawidłowo udokumentowane (np. rachunki za pobyt w hotelu).

Zatem stanowisko podatnika mówiące, że diety z tytułu podróży służbowej stanowią koszt uzyskania przychodu w prowadzonej przez podatnika działalności, jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj