Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/58/2005
z 24 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/58/2005
Data
2005.06.24



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
import usług
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Firma zwraca się z zapytaniem, czy prawidłowo postępuje w zakresie opodatkowania podatkiem VAT importu usług transportowych. Poinformowała, że przy realizacji eksportu towarów na Ukrainę korzysta z usług transportowych wykonywanych przez przewoźnika - firmę ukraińską. Stwierdziła, że usługi transportowe wykonywane przez ten podmiot traktuje jako import usług transportu międzynarodowego. Wartość takiej usługi na odcinku krajowym opodatkowuje stawką 0%, stosując tu przepisy art. 2 pkt 9, art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.). Ponadto, korzystała również z takiego transportu w zakresie holowania uszkodzonego w wypadku drogowym swojego samochodu ciężarowego z terenu Ukrainy do Polski. Samochód ten, używany przez Firmę na podstawie umowy leasingu, w celu naprawy został przewieziony do Polski. Usługę tę traktuje również jako import usług transportu międzynarodowego, ale wartość takiej usługi na odcinku krajowym opodatkowuje stawką podatku VAT w wysokości 22%, ponieważ nie posiada listu spedycyjnego.


W sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanowiono uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony za prawidłowe.Przedstawiając stan faktyczny Podatnik poinformował, że przy realizacji eksportu towarów na Ukrainę korzysta z usług transportowych wykonywanych przez przewoźnika - firmę ukraińską.Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie Podatnik stwierdził, że usługi transportowe wykonywane przez ten podmiot traktuje jako import usług transportu międzynarodowego. Wartość takiej usługi na odcinku krajowym opodatkowuje stawką 0%, stosując tu przepisy art. 2 pkt 9, art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Firma korzystała również z takiego transportu w zakresie holowania uszkodzonego w wypadku drogowym swojego samochodu ciężarowego z terenu Ukrainy do Polski. Samochód ten, używany przez Firmę na podstawie umowy leasingu, w celu naprawy został przewieziony do Polski. Usługę tę traktuje również jako import usług transportu międzynarodowego, ale wartość takiej usługi na odcinku krajowym opodatkowuje stawką podatku VAT w wysokości 22%, ponieważ nie posiada listu spedycyjnego. Opisany we wniosku stan faktyczny wskazuje, że ma miejsce import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z p. zm.) ("przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4"), w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4, to znaczy, że podmiot świadczący usługę posiada siedzibę (miejsce zamieszkania, miejsce pobytu) poza terytorium kraju, noszący znamiona międzynarodowego transportu drogowego.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicja usług transportu międzynarodowego została zawarta w art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy. W rozumieniu tego przepisu przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju, z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt), z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju. Miejsce świadczenia usług transportu międzynarodowego towarów ustala się zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy. Jest to miejsce gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2 (art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy). Reasumując, w obu przypadkach (transport towarów na Ukrainę oraz holowanie uszkodzonego pojazdu) ma miejsce świadczenie usług transportu międzynarodowego. W związku z faktem, iż warunkiem zastosowania stawki 0% jest posiadanie odpowiedniego dokumentu przewozowego (listu przewozowego, dokumentu spedytorskiego lub innego dokumentu odpowiedniego rodzaju) w przypadku importu usług transportu towarów można zastosować stawkę 0%, ponieważ firma ma dokument CMR, natomiast w przypadku importu usług holowania pojazdu właściwą stawką jest stawka 22% zgodnie z art. 41 ust. 1, który mówi, że stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy).Wartość usługi na odcinku krajowym dla celów ewidencyjnych winna być dokumentowana fakturą wewnętrzną, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy oraz § 25 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).Biorąc pod uwagę powyższe uznaję stanowisko Firmy za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj