Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD-423-63/GC/05
z 21 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423-63/GC/05
Data
2005.09.21



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
należności licencyjne
obowiązek płatnika
odsetki od pożyczki
podatek dochodowy od osób prawnych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy zwolnione są z podatku dochodowego wypłacone niemieckiemu akcjonariuszowi odsetki od udzielonej pożyczki oraz należności licencyjne ?


Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego wypłacanych niemieckiemu akcjonariuszowi odsetek od udzielonej pożyczki oraz należności licencyjnych, przedstawione w piśmie z dnia 22 czerwca 2005 r. jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 22 czerwca 2005 r., Spółka zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.Organ podatkowy pismem nr PD-423-63-1/GC/2005 z dnia 24 czerwca 2005 r. wezwał Spółkę do usunięcia braków we wniosku. Wskazane braki zostały przez Spółkę usunięte pismem z dnia 27 czerwca 2005 r.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że niemiecki akcjonariusz posiadający 99,91% akcji, udzielił Spółce pożyczki na finansowanie działalności oraz licencji na prawa patentowe do wykonywania studzienek.Spółka zwróciła się z pytaniem, czy do wypłacanych przez Nią odsetek od pożyczki i należności licencyjnych ma zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 3-8. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Spółki, w Jej przypadku spełnione są wszystkie wymogi wymienione w tym przepisie.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym niektórych przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty zagraniczne zostały uregulowane w artykule 21 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.- zwanej dalej „ustawą”) i tak:• zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 podatek dochodowy z przychodów z odsetek, praw autorskich lub praw pokrewnych ustalony został w wysokości 20%,
•art. 21 ust. 2 stanowi, że do opodatkowania przychodów wymienionych w ust. 1 stosuje się postanowienia umów w sprawie zapobiegania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
•art. 21 ust 3 – 8 wprowadza zwolnienia z podatku przychodów wymienionych w ust. 1 i określa warunki uprawniające do skorzystania do zwolnienia.

Ustawą z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533), zastosowanie zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 3 zostało odroczone w czasie . Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 ustawy z 18 listopada 2004 r. ”podatek dochodowy od przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy uzyskanych przez podatników o których mowa w art. 21 ust.3 pkt 2 tej ustawy ustala się w wysokości:
10% przychodów – od dnia 1 lipca 2005 r. do dnia 30 czerwca 2009 r.,
5% przychodów – od dnia 1 lipca 2009 r. do dnia 30 czerwca 2013 r.
- jeżeli spełnione są łącznie warunki określone w art. 21 ust. 3 ustawy.”Z kolei art. 7 ustawy z 18 listopada 2004 r. stanowi, że: „zwolnienie o którym mowa w art. 21 ust. 3 ustawy ma zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych od dnia 1 lipca 2013 r.”

Uregulowanie powyższe związane było z koniecznością dostosowania polskich przepisów do prawa Unii Europejskiej, a w przepisach przejściowych wykorzystane zostały uzyskane przez Polskę okresy przejściowe na dostosowanie prawodawstwa.W związku z powołanym stanem prawnym organ podatkowy wyjaśnia, że w przedstawionym stanie faktycznym, wypłacane przez Spółkę niemieckiemu udziałowcowi należności z odsetek i należności licencyjnych nie są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy i nie dlatego, że nie zostały spełnione warunki określone w tym przepisie, ale dlatego, że zwolnienie to jeszcze nie obowiązuje.Spełnienie warunków wymienionych w art. 21 ust 3 pkt 1 - 4 oraz ust. 4 – 8 tego artykuły uprawnia jedynie do zastosowania niższej stawki podatku, wynoszącej od 1 lipca 2005 r. 10%. W sytuacji opisanej w piśmie „ulgowa” stawka jest wyższa od stawki podatku wynikającej z umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z obowiązującą od 1 stycznia 2005 r. umową między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisaną w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90), zarówno w odniesieniu do odsetek (art.11 umowy) jak i należności licencyjnych (art. 12 umowy) stawka ta wynosi 5%. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada certyfikat rezydencji podatnika a tym samym spełnia warunek wynikający z art. 26 ust. 1 ustawy, uprawniający Ją jako płatnika do pobrania podatku według stawki 5% - wynikającej z umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 i art. 223 § 1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika, opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj