Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SD-DF/415/109/JG/05
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SD-DF/415/109/JG/05
Data
2005.09.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
umowa o dzieło
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zakwalifikowania dla celów podatkowych przychodów osiąganych na podstawie umowy zlecenia do przychodów z działalności wykonywanej osobiście wskazanych w art.13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

postanawia

#61607; uznać stanowisko wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego wniosku wynika, iż z firmą w której uzyskuje Pani dochody na podstawie stosunku pracy zawarła Pani umowę zlecenia dla Dyrektora ds. Marketingu zgodnie, z którą zobowiązała się Pani do podejmowania wszelkich czynności związanych z zarządzaniem firmy.
Pytanie dotyczy zakwalifikowania dla celów podatkowych przychodów osiąganych na podstawie w/w umowy zlecenia do przychodów z działalności wykonywanej osobiście wskazanych w art.13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło.Pani zdaniem uzyskiwane przychody na podstawie tej umowy należą do przychodów, o których mowa w art.13 pkt 8 lit a w/w ustawy z tytułu umowy zlecenia.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, że niezależnie od tego czy umowa nosi nazwę umowy zlecenia, czy umowy o dzieło będzie w świetle prawa taką umową na jaką będzie wskazywał wynikający z treści tej umowy stosunek prawny łączący strony i charakteryzujący cechy tej umowy, a zatem o charakterze powyższej umowy nie może świadczyć nazwa lecz treść.

Z analizy warunków wykonania umowy zlecenia dla Dyrektora ds. Marketingu zawartej w dniu 15.10.2003r. wynika, iż osiągane przychody nie należą do przychodów wskazanych w art.13 pkt 8 lit a w/w ustawy o p.d.o.f. jako przychody uzyskiwane z tytułu umowy lub o dzieło.Umowa o dzieło zgodnie z art. 627 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny (Dz.U Nr 16, poz.93 z późn. zm.) jest umową rezultatu (przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do wypłaty wynagrodzenia). Osoba przyjmująca zamówienie nie jest nikomu podporządkowana. Ponosi pełne ryzyko związane z wykonaniem pracy.
Umowa zlecenie jest umową starannego działania. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się dokonać określonej czynności dla dającego zlecenie – art.734 w/w K.c. Zleceniobiorca może powierzyć jej wykonanie osobie trzeciej. Zleceniobiorca nie jest podporządkowany zleceniodawcy. Nie może zatem żądać aby zleceniobiorca np. świadczył pracę zgodnie z regulaminem pracy, przestrzegał w firmie czasu pracy.Zgodnie z art. 13 pkt 9 w/w ustawy o p.d.o.f. za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.W powołanym wyżej przepisie ustawodawca wskazując na przychody osiągane na podstawie umów o zarządzanie, kontaktów menedżerskich oraz umów o podobnym charakterze nie zamknął katalogu przychodów osiąganych na podstawie tych umów. Do nich należy każdy przychód osiągany na podstawie umowy, która nosi cechy o zarządzanie.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu przychody osiągane na podstawie umowy zlecenia dla Dyrektora ds. Marketingu należy zakwalifikować do przychodów wskazanych w art.13 pkt 9 w/w ustawy o p.d.o.f..
Na powyższe wskazuje zapis w art. od 1 do 11 tej umowy, a dotyczący:
#61607; wyznaczenie głównego celu zawarcia umowy ( art. 1 ust. 1 - zarządzanie spółką),
#61607; wyszczególnienie obowiązków ( art.1.2 i 3 – ze szczególną starannością),
#61607; zakaz dotyczący działalności konkurencyjnej (art. 4 ust. 1 i 3),
#61607; wysokości wynagrodzenia stałego i zmiennego ( art. 2 ust. 1 i 4 - miesięczne wynagrodzenie i premia),
#61607; wyszczególnienie dodatkowych świadczeń (art. 2 ust. 3 - korzystanie ze służbowego samochodu, opłacanie kosztów kursów języka angielskiego, prawo do korzystania z usług medycznych świadczonych przez spółkę w ramach Brylantowego Pakietu Usług Medycznych),
#61607; sposób oraz tryb rozwiązania umowy (art. 6 ust. 1 spółce nie przysługuje prawo rozwiązania umowy za wypowiedzeniem),
#61607; właściwość sądów do rozstrzygania sporów (art. 11 ust. 4 - sąd powszechny właściwy dla siedziby spółki).Wskazane powyżej cechy charakteryzujące tę umowę nie przesądzają o istnieniu między stronami stosunku prawnego zawartego na podstawie zwykłej umowy zlecenia, bez względu na to jak formalnie zatytułowana jest umowa. Umowa ta zawiera zgodnie z przysługującym prawem swobody zawierania umów pewne podobne rozwiązania do zwykłej umowy zlecenie, ale z warunków w niej zawartych wynika, iż nie jest zwykłą umową zlecenie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj