Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPDG PS/415/427/59/11/05
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPDG PS/415/427/59/11/05
Data
2005.09.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zwrot nieruchomości


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem dotyczącym obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany uznaje jako prawidłowe, stanowisko Strony przedstawione we wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) w sprawie dotyczącej opodatkowania zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

UZASADNIENIE

W dniu 15.07.2005r. zwrócił się Pan pisemnie z prośbą o wydanie interpretacji w trybie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa odnośnie zakresu i sposobu stosowania przepisów art. 10 ust. 1 pkt. 8 a) ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm. ) odnośnie zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości odzyskanej w drodze zwrotu po wywłaszczeniu.

Stan faktyczny:
Na podstawie art. 1, art. 5 i art. 12 ustawy z dnia 26 października 1971 o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych ( Dz.U. Nr 27, poz.250 ), z mocy prawa, nabył Pan udział we własności nieruchomości położonej w Warszawie o łącznej pow. 4653 m2. Udział Pana w tej nieruchomości wynosił 2/3 części. Potwierdzeniem tego jest akt własności ziemi wydany w dniu 20 lutego 1974 r. przez Wydział Rolnictwa Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa Żoliborz.

W tym samym roku część nieruchomości o pow. 3893 m2 została wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa pod budowę osiedla mieszkaniowego Decyzją Naczelnika Dzielnicy Urzędu Dzielnicowego Warszawa-Wola Wydział Terenów. Wywłaszczenia dokonano w oparciu o zapisy ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości ( Dz.U. z 1974 r. Nr 10, poz. 64 ).

Następnie Decyzją Nr z dnia 22.02.2002 r. wydaną przez Starostę Powiatu Warszawskiego część wywłaszczonej nieruchomości o pow. 3739 m2 została zwrócona zgodnie z przypadającym udziałem: Panu- 2/3 części oraz Pani -1/3 część. Zwrot nieruchomości nastąpił z powodu nie zrealizowania budownictwa mieszkaniowego osiedla na przedmiotowym gruncie. Odnośnie pozostałej części nieruchomości odmówiono zwrotu, gdyż na gruncie tym wybudowano linię telekomunikacyjną niezbędną do prawidłowego funkcjonowania osiedla. Zatem w tej części wywłaszczonej nieruchomości cel na jaki ją wywłaszczono został zrealizowany.

W dniu 05.07.2005 r. aktem notarialnym wspólnie z drugim współwłaścicielem dokonał Pan sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Pytanie Strony:Podatnik zwraca się z zapytaniem dotyczącym obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Stanowisko Strony:Zdaniem podatnika odzyskanie nieruchomości w drodze zwrotu po wywłaszczeniu nie stanowi nabycia w drodze umowy kupna – sprzedaży, dlatego uważa, że zwalnia go to z obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm. ), od przychodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Jednocześnie Strona informuje, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądami administracyjnymi.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany: Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m. in.: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, - jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) –c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wywłaszczenie nieruchomości położonej w Warszawie nastąpiło na mocy Decyzji Naczelnika Dzielnicy Urzędu Dzielnicowego Warszawa-Wola Wydział Terenów z dnia 15.11.1974 r. przez odjęcie prawa własności na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na budowę osiedla mieszkaniowego. Wywłaszczenie nieruchomości orzeczono na podstawie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości / Dz.U. z 1974 r. Nr 10, poz. 64 /.

W przedmiotowej sprawie wyjaśnienia wymaga kwesta, czy sprzedaż nieruchomości zwróconej po wywłaszczeniu stanowi źródło przychodu w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zagadnieniem tym zajmował się skład Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego podejmując uchwałę z dnia 17 grudnia 1996 r. (sygn. FPS 7/96 – opubl. ONSA nr 2 z 1997 r. poz. 51). Rozpatrywano kwestię zwrotu nieruchomości w trybie art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości ( Dz.U. z 1991 r. Nr 30 poz. 127 ) w kontekście wyżej powołanego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wywłaszczenie nieruchomości jest swoistą instytucją prawną, za pomocą której państwo wkracza w sferę indywidualnych praw podmiotowych dla osiągnięcia celów o szczególnej doniosłości publicznej. Wywłaszczenie nieruchomości polega na odjęciu lub ograniczeniu w drodze decyzji administracyjnej prawa własności lub ustanowieniu, odjęciu albo ograniczeniu – również w drodze decyzji administracyjnej – praw rzeczowych na nieruchomości. W praktyce wywłaszczenie nieruchomości sprowadza się najczęściej do odjęcia prawa własności nieruchomości w tym zwłaszcza nieruchomości gruntowej. Gwarancją, że wywłaszczona nieruchomość będzie wykorzystana zgodnie z celem, na który dokonano wywłaszczenia jest instytucja zwrotu nieruchomości, jeżeli nieruchomość stała się zbędna z punktu widzenia celu, na który dokonano wywłaszczenia. Celem tej gwarancji jest przywrócenie stanu stosunków własnościowych panujących przed wydaniem decyzji o wywłaszczeniu, przez zniesienie skutków, które decyzja ta wywołała. Zwrot wywłaszczonej nieruchomości winien zatem prowadzić do wygaśnięcia prawnorzeczowych form władania nieruchomością przez podmiot, na którego rzecz dokonano wywłaszczenia i do przywrócenia stosunków prawnorzeczowych panujących przed wydaniem decyzji o wywłaszczeniu. W oparciu o powyższe stwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjęto stanowisko, iż zwrot nieruchomości jest restytucją ( przywróceniem ) stosunków prawnych sprzed wywłaszczenia ( wyrok z dnia 26 stycznia 1995 r. sygn. IV S.A. 171/93 ONSA 1996 r. z.2 poz. 68 ). Stanowisko takie zajął również Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 25 stycznia 1996 r. sygn. akt III AZP 31/95 ( OSNIAPiUS 1996 r. nr 14, poz. 194 ).

Zatem zwrot nieruchomości na podstawie decyzji administracyjnej, która przywraca dotychczasowemu właścicielowi prawa własności tej nieruchomości nie stanowi „nabycia” nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawione wyżej stanowisko ma zastosowanie również do zwrotu nieruchomości wywłaszczonej na podstawie wcześniej obowiązującej ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości ( Dz.U. z 1974 r. Nr 10, poz. 64 ).

Wobec powyższego odpłatne zbycie aktem notarialnym z dnia 05.07.2005 r. udziału w nieruchomości, oznaczonej obecnie jako działka ewidencyjna 13/15, położonej w Warszawie, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tej sytuacji termin pięcioletni liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło pierwotne nabycie gruntu. Tak więc przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 28 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ II instancji.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj