Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pszczynie
US-PO-436-3/05
z 13 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PO-436-3/05
Data
2005.09.13



Autor
Urząd Skarbowy w Pszczynie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
osoby prawne
pożyczka
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy pożyczka udzielona Uzdrowisku X przez Województwo Y podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie stwierdza, iż stanowisko Uzdrowiska ... Wojewódzkiego Ośrodka …. reprezentowanego przez P. ... przedstawione we wniosku z dnia 19.08.2005 r., który wpłynął w dniu 19.08.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej umowy pożyczki w trybie ustawy z 09.09.2000 r. (Dz.U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399) o podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.08.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa pożyczki zawarta w dniu 12.08.2005 r. nr … pomiędzy pożyczkodawcą: Województwem ... a pożyczkobiorcą: Uzdrowiskiem ..., Wojewódzkim Ośrodkiem … w kwocie … zł na dostosowanie obiektów do wymagań jakim powinny odpowiadać pomieszczenia zakładu opieki zdrowotnej.

Umowa pożyczki stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U z 2005 r. Nr 41 poz. 399). Stawka podatku od powyższej czynności cywilnoprawnej wynosi 2 % (art. 7 ust. 1 pkt 4 tej ustawy).

W rozpatrywanej sprawie ma zastosowanie art. 8 pkt 3 ww. ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku osoby prawne, z zastrzeżeniem pkt 2a, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, kultu religijnego, dobroczynności, obrony narodowej, ochrony środowiska, ochrony konsumentów, ochrony zdrowia i opieki społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niezdolnych do pracy, jeżeli w całym roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, ich dochody korzystały z całkowitego zwolnienia od podatku dochodowego oraz pod warunkiem, że przedmiotem zbycia nie jest składnik przedsiębiorstwa prowadzonego przez te osoby lub że nabycia dokonano nie dla takiego przedsiębiorstwa; zwolnienie nie dotyczy przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni i ich związków oraz spółek.

Istotne dla wyjaśnienia sprawy obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od przedmiotowej umowy pożyczki jest wyjaśnienie kwestii, czy dochody Pożyczkobiorcy w 2004 r. korzystały z całkowitego zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych. Spełnienie tej przesłanki jest niezbędnym warunkiem do zastosowania zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 8 pkt 3 ustawy o pcc.

Jednostka prowadzi działalność, z której dochody, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm) zwanej dalej ustawą p.d.o.p., są przedmiotowo zwolnione od podatku. Są to dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność w zakresie ochrony zdrowia.

Zwolnieniu podmiotowemu z art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, nie podlegają natomiast dochody przeznaczone na inne cele niż statutowe.

Tak więc dochody mogą pochodzić zarówno z działalności w zakresie ochrony zdrowia (jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania) oraz z innych źródeł, a także wydatków nie uznanych za koszt uzyskania przychodów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów. Dochodem zaś jest, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (ust. 2).

W zeznaniu CIT-8 za 2004 r. o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych podatnik wykazał dochód, który został objęty całkowitym zwolnieniem.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż wnioskodawca spełnia warunki do uzyskania zwolnienia podatkowego z art. 8 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Druga strona umowy pożyczki (Pożyczkodawca), którym jest Województwo Śląskie jest także zwolniona podmiotowo na podst. art. 8 pkt 4 tej ustawy.

Reasumując, pożyczka udzielona Uzdrowisku ... Wojewódzkiemu Ośrodkowi … przez Województwo ..., a więc przez obie strony podmiotowo zwolnione, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tutejszy organ dokonał powyższych ustaleń na podstawie analizy zeznania CIT-8 za 2004 r. złożonego przez Wnioskodawcę w siedzibie Urzędu Skarbowego w Pszczynie oraz stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę z jednoczesnym uwzględnieniem aktualnie obowiązujących przepisów podatkowych.

Uwzględniając powyższe oraz stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę, należy orzec jak w sentencji postanowienia.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, informuję iż interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie niniejsze zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie na mocy art. 143 ustawy Ordynacja podatkowa.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj