Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sopocie
PDDW/415-11/05
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDDW/415-11/05
Data
2005.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Sopocie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku


Pytanie podatnika
Czy wydatkowanie środków pochodzących z kredytu kontraktowego na adaptację strychu podlega odliczeniu w ramach ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. –Ordynacja podatkowa (tekst jednolity : Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie nabycia praw do ulgi związanej z adaptacją strychu na cele mieszkalne – ze środków pochodzących z oszczędności w kasie mieszkaniowej.

s t w i e r d z a m , ż e :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

W latach 1999-2003 Podatnik oszczędzał w kasie mieszkaniowej dokonując odliczeń od podatku, jakie mu z tego tytułu przysługiwały. W 2004 roku wycofał swoje oszczędności, którymi w całości opłacił część inwestycji prowadzącej do adaptacji pomieszczenia strychowego na cele mieszkalne - wykonał kapitalny remont dachu wraz z jego rekonstrukcją. Na początku 2005 roku uzyskał z kasy mieszkaniowej środki pochodzące z kredytu, które wyda w 2005 roku na finalizację adaptacji.

Podatnik nie dokonywał odliczeń z tytułu „dużej ulgi budowlanej” w przeszłości: korzystał jedynie z ulgi mieszkaniowej w latach 1999 – 2002 w związku z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej.

Zdaniem Podatnika ma on uprawnienia do ulgi w podatku dochodowym na zasadzie praw nabytych z zastosowaniem przepisu art. 27a ust. 12 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku.

Ocena stanowiska wnioskodawcy:

Stosownie do treści art.4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 z 2001r.,poz. 1509)

Podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem

1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1stycznia 2002r., do upływu określonego przed 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zgodnie z treścią art. 27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z póź. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art.27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

W związku z powyższym, w sytuacji gdy Podatnik zawarł umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową i do końca 2001r. wpłacił na rachunek w kasie przynajmniej jedną kwotę przewidzianą umową i kontynuuje inwestycje w tym zakresie w roku podatkowym 2002, nabywa On prawo do odliczenia od podatku w roku podatkowym 2002 dalszych wydatków z tego tytułu – poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zgodnie z art. 27a ust.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r. Podatnik nie traci prawa do ulgi gdy wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania.

Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r nr 98, poz. 1070 ze zm.).

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 i 2 tej ustawy celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe tj.:

  • nabycie, budowę przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • Remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  • spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  • nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z cytowanych przepisów wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej Podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania.

Chodzi tu o środki zgromadzone wcześniej przez Podatnika, a nie środki uzyskane z kredytu udzielonego przez bank. Zatem dla celów podatkowych pozostaje bez znaczenia czy podatnik zaciągnie kredyt kontraktowy na cele mieszkaniowe czy też nie, i w jaki sposób i kiedy go wykorzysta.

Ponadto w myśl art. 27a ust.13 pkt 4 przytoczonej wcześniej ustawy z dnia 26 lipca 1991r, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu wydatków związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Zapis wskazanego artykułu wyraźnie wskazuje, iż wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej i ich wydatkowanie na cele mieszkaniowe – by nie utracić prawa do ulgi z tego tytułu – powinno zaistnieć w tym samym roku podatkowym.

Przytoczony przez Pana przepis art. 27a ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r stanowiący „Jeżeli podatnik korzystał z odliczeń wymienionych w ust.1 pkt 2, a oszczędności zgromadzone w banku prowadzącym kasę mieszkaniową wydatkował zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na tym rachunku, kwoty określone w ust 3 pkt 1 lit a), pkt 2 i 3 oraz w ust. 4 pomniejsza się o kwoty odliczeń dokonanych z tego tytułu”

    - nie nadaje uprawnień podatnikowi do ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych na zasadzie praw nabytych.

Z przytoczonego wyżej przepisu wynika natomiast obowiązek pomniejszenia ulgi mieszkaniowej finansowanej wycofanymi z kasy mieszkaniowej oszczędnościami o kwotę zastosowanych odliczeń z kasy mieszkaniowej.

Tutejszy organ informuje, iż zagadnienie nabycia praw do kontynuacji „dużej ulgi mieszkaniowej” rozstrzygnął artykuł 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 134, poz. 1509).

Stosownie do treści tego przepisu podatnikom, którzy w latach 1997-2001nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r, przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji – poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r do dnia 31 grudnia 2004r.

Sytuacja Podatnika nie jest tożsama z sytuacja przedstawioną w „broszurze informacyjnej” str. 9 (część D, kol. f), bowiem podatnik przed 1 stycznia 2002r dokonywał jedynie odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej ( nabył zatem prawa do dalszych odliczeń na ten cel na podstawie przytoczonego na wstępie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r o zmianach), natomiast w opisanym przykładzie osoba fizyczna dokonała pierwszych wpłat związanych z zakupem lokalu mieszkalnego w latach 1997-2001, a następnie uzupełnia wkład do spółdzielni mieszkaniowej wycofanymi z kasy mieszkaniowej oszczędnościami tj. kontynuuje ulgę na zasadzie praw nabytych związanych z tą samą inwestycją – zakupem lokalu mieszkalnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj