Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/20/2005
z 21 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/20/2005
Data
2005.09.21



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny
następstwo prawne
podatek dochodowy od osób fizycznych
przedsiębiorstwa
rata leasingowa
spółka jawna
sukcesja


Pytanie podatnika
Czy należy dokonywać korekty kosztów uzyskania przychodów w postaci rat leasingowych, które zostały poniesione i zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, przez osobę fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, w sytuacji, gdy w przyszłości na podstawie trzech aneksów do trzech umów leasingu operacyjnego, zostaną przeniesione na mającą dopiero powstać spółkę jawną, prawa i obowiązki wynikające z tych umów, w związku z wniesieniem przez w/w osobę całego przedsiębiorstwa w formie aportu do nowo zakładanej spółki jawnej ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej, korekty kosztów uzyskania przychodów w postaci rat leasingowych, które zostały poniesione i zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, przez Pana jako osobę fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, w sytuacji, gdy w przyszłości na podstawie trzech aneksów do trzech umów leasingu operacyjnego, zostaną przeniesione na mającą dopiero powstać spółkę jawną, prawa i obowiązki wynikające z tych umów, w związku z wniesieniem przez Pana całego przedsiębiorstwa w formie aportu do nowo zakładanej spółki jawnej - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Pana wniosku z dnia 17.06.2005r.

Pismem z dnia 17.06.2005r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 21.06.2005r.), które zostało przez Pana uzupełnione w dniach: 29.07.2005r. i 01.09.2005r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej, korekty kosztów uzyskania przychodów w postaci rat leasingowych, które zostały poniesione i zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, przez Pana jako osobę fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, w sytuacji, gdy w przyszłości na podstawie trzech aneksów do trzech umów leasingu operacyjnego, zostaną przeniesione na mającą dopiero powstać spółkę jawną , prawa i obowiązki wynikające z tych umów, w związku z wniesieniem przez Pana całego przedsiębiorstwa w formie aportu do nowo zakładanej spółki jawnej.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w dniach: 15.03.2004r. i 15.04.2004r. zawarł Pan trzy umowy leasingu operacyjnego, gdzie przedmiotem leasingu były dwa samochody ciężarowe i motocykl.Wyżej wymienione umowy zostały zawarte na czas określony. W przypadku samochodów ciężarowych na okres od dnia 15.03.2004r. do dnia 15.02.2007r., natomiast w przypadku motocykla na okres od dnia 15.04.2004r. do dnia 15.03.2007r.W każdym z w/w przypadków czas trwania umowy stanowi powyżej 50% normatywnego okresu amortyzacji.Poinformował Pan również tutejszy organ podatkowy, że ustalone w przedmiotowych umowach sumy opłat, pomniejszone o należny podatek VAT są większe od wartości początkowych tych środków trwałych.Koszty uzyskania przychodów z tytułu opłaconych rat leasingowych zostały po raz pierwszy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zaksięgowane w:

  1. w dniu 15.04.2004r. w przypadku samochodów ciężarowych,
  2. w dniu 15.05.2004r. w przypadku motocykla.

Zapłata ostatnich rat w przypadku samochodów ciężarowych przypada na dzień 15.02.2007r., natomiast w przypadku motocykla na dzień 15.03.2007r.Działalność gospodarczą prowadzi Pan jako osoba fizyczna i w przyszłości zamierza Pan wnieść całość prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa jako aport do nowo zakładanej spółki jawnej.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, że w przypadku ,, wniesienia całego majątku wraz z umowami leasingowymi do nowego podmiotu gospodarczego", nie będzie miał Pan obowiązku ,,korygowania kosztów poprzez wyksięgowanie rat leasingowych, jako kosztu uzyskania przychodów, regulowanych przez firmę jednoosobową".W Pana ocenie zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, koszty uzyskania przychodów z tytułu opłaconych rat leasingowych, nie będą wymagały korekty i pozostaną kosztami uzyskania przychodów, ,,ponieważ w wyniku wniesienia firmy aportem do spółki jawnej będzie miało miejsce następstwo prawne ze wszystkimi skutkami w postaci przejęcia praw i obowiązków, wynikających z umów leasingowych".

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu,że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.Zagadnienie sukcesji podatkowej regulują przepisy zawarte w art. 93 - art. 93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształconych.Następstwo prawne związane jest przede wszystkim ze zdarzeniami prawnymi określonymi jako łączenie się,przekształcenie, podział oraz przejęcie całego majątku.

Przedmiotem następstwa prawnego są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego. W myśl art. 3 pkt 2 powołanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, pod pojęciem przepisów prawa podatkowego, rozumie sie przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych.W związku z powyższym, następstwo prawne obejmuje pełny zakres sukcesji praw i obowiązków wynikających ze wszystkich aktów normatywnych prawa podatkowego, zarówno formalnego jak i materialnego, niezależnie od ich treści.Zgodnie z art.93a § 2 pkt 2 w związku z art.93a § 1 przedmiotowej ustawy Ordynacja podatkowa, spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki tej osoby fizycznej.Powyższy przepis ma zastosowanie do wszystkich spółek niemających osobowości prawnej, do których między innymi zalicza się spółkę jawną.

Aby stwierdzić, czy w świetle powołanych wyżej przepisów nastąpi sukcesja praw i obowiązków należy odwołać się do pojęcia przedsiębiorstwa zarówno w ujęciu przedmiotowym jak i funkcjonalnym w rozumieniu art. 55.1 i art. 55.2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 ze zm.).Przepis art. 55.1 ustawy Kodeks cywilny definiuje przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, wskazując na przykładowy (tj. nie wyczerpujący) katalog składników tego przedsiębiorstwa.

Z kolei w art. 55.2 tej ustawy ustawodawca wprowadził zasadę, że czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład tego przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych.Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że zamierza Pan w przyszłości przekazać aportem do spółki jawnej (nowo powstałej) całe przedsiębiorstwo w rozumieniu w/w przepisów art. 55.1 i art. 55.2 ustawy Kodeks cywilny.W świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy (art. 22 ust. 1 w/w ustawy).Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego jednoznacznie wynika, że zapłacone przez Pana raty leasingowe, które były konsekwencją zawartych przez Pana w dniach: 15.03.2004r. i 15.04.2004r. umów leasingowych, zostały przez Pana uznane za koszty uzyskania przychodów i wpisane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, z uwagi na fakt, że zawarte przez Pana umowy leasingowe spełniały następujące warunki:

  1. zostały zawarte na czas oznaczony, który stanowił powyżej 50% normatywnego okresu amortyzacji w/w środków trwałych,
  2. sumy ustalonych w nich opłat, pomniejszone o należny podatek od towarów i usług były większe od wartości początkowych tych środków trwałych.

W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że jeżeli sporządzone w przyszłości aneksy do w/w umów leasingowych przeniosą wszelkie prawa i obowiązki z nich wynikające na nowo powstałą spółkę jawną, to do czasu kiedy nastąpi sporządzenie w/w aneksów, ponoszone przez Pana wydatki w postaci rat leasingowych, wynikające z zawartych przez Pana (jako osobę fizyczną prowadzącą przedsiębiorstwo) umów leasingowych, będą pozostawały w bezpośrednim związku przyczynowym z uzyskiwanymi przychodami i do czasu korzystania z przedmiotów tych umów, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów ze źródła jakim jest prowadzone przez Pana przedsiębiorstwo.Po sporządzeniu w/w aneksów do umów leasingowych, w sytuacji gdy podstawowy okres trwania tych umów nie ulegnie zmianie (tj. przedłużeniu lub skróceniu), nowo powstała spółka jawna nabędzie prawo do odpłatnego użytkowania przedmiotów wymienionych w aneksach do umów leasingowych i pobierania z nich pożytków.W takim przypadku wpłaty kolejnych rat leasingowych, jako kontynuacja, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dla w/w spółki jawnej.

Dla porządku jedynie zauważyć należy, że zgodnie z art. 23a pkt 2 wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za podstawowy okres umowy leasingu - rozumie się przez to czas oznaczony, na jaki została zawarta ta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona.Konkludując, stwierdzić należy, że w przedmiotowym stanie faktycznym, nie będzie Pan musiał dokonywać korekty kosztów uzyskania przychodów w postaci rat leasingowych, które zostały poniesione i zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, przez Pana jako osobę fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, w sytuacji, gdy w przyszłości na podstawie trzech aneksów do trzech umów leasingu operacyjnego, zostaną przeniesione na mającą dopiero powstać spółkę jawną, prawa i obowiązki wynikające z tych umów, w związku z wniesieniem przez Pana całego przedsiębiorstwa w formie aportu do nowo zakładanej spółki jawnej

Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w dniu jej udzielenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj