Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471 /NUR2/443 -291 /05/UD
z 30 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471 /NUR2/443 -291 /05/UD
Data
2005.08.30



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
podatek naliczony
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy w światle art. 86 ust. l w związku z art. 90 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług, Bank ma prawo do odliczenia podatku naliczone­go wynikającego z zakupów towarów i usług na potrzeby Zespołu Faktoringu, w części przy­pisanej do tego Zespołu za pomocą przyjętych przez Bank kluczy podziału kosztów?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podstawową działalnością podat­nika - banku, jest świadczenie usług finansowych, zwolnionych z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. l pkt l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, póz. 535 ze zm.).

Spółka wyjaśniła, że świadczy również usługi faktoringowe. Tą częścią działalności Spółki zajmuje się Zespół Faktoringu stanowiący wyodrębnioną jednostkę organizacyjną w strukturach Centrali Banku, zatrudniająca personel i zajmująca określoną powierzchnię biurową. Zgodnie z przyjętą polityką kosztową Spółka prowadzi ewidencję poniesionych kosztów przypadających w podziale na poszczególne jednostki organizacyjne Banku, w tym również na Zespół Faktoringu. Każda jednostka organizacyjna ma przydzielony unikalny kod kosztowy. Koszty przyporządkowywane są poszczególnym jednostkom organizacyjnym wg ustalonych kodów miejsc ich powstawania. Do kosztów takich należą w szczególności:koszty najmu powierzchni biurowej, koszty eksploatacyjne związane z utrzymaniem wynajmowanej powierzchni biurowej(koszty zużytej energii elektrycznej, koszty ochrony, sprzątania itp.)koszty telefoniczne,koszty wyposażenia stanowisk pracy,koszty materiałów biurowych,koszt użytkowania samochodów służbowych,koszty szkoleń,koszty podróży służbowych.

W przypadku kosztów najmu powierzchni biurowej do Zespołu Faktoringu przy­porządkowany jest koszt wg ceny za l m2 najmu powierzchni przez ten Zespół. Powyższe koszty są bezpośrednio związane ze świadczeniem usług opodatkowanych VAT.

Ponadto istnieje grupa kosztów rozdzielanych na poszczególne jednostki organiza- cyjne (miejsca powstawania kosztów) wg ustalonych kluczy podziału. Do tych kosztów należą m.in.:koszty ogólne, związane z utrzymaniem budynku (koszt sprzątania, koszt ochrony, kosztenergii elektrycznej) - koszty te przyporządkowane są do poszczególnych jednostekorganizacyjnych proporcjonalnie do ilości zajmowanych m2 powierzchni; drukarek oraz papieru ksero - koszt ten przyporządkowany jest do poszczególnych jedno­stek na podstawie ilości pracowników zatrudnionych w poszczególnych jednostkach.

W konsekwencji wyżej opisanego sposobu podziału kosztów Spółka jest w stanie wydzielić kwotę podatku naliczonego, która jest związana ze świadczeniem usług faktoringu, w stosunku do których przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego.

Podatnik utrzymuje, iż może pomniejszyć podatek należny VAT o podatek naliczo­ny wynikający z zakupu towarów i usług związanych ze sprzedażą usług faktoringu jako czyn­ności opodatkowanych.

Naczelnik Urzędu potwierdza stanowisko Spółki wyrażone w piśmie. Zgodnie bowiem z treścią art. 86 ust. l ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do pomniej­szenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary są wy­korzystywane do wykonania czynności opodatkowanych. Ponadto w art. 90 ust. l ustawy o VAT ustawodawca stwierdza, iż w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do ob­niżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przy­sługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związa­nych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli więc przyjęta przez Spółkę polityka kosztów umożliwia przypisanie wydatków poniesionych na poszczególne jednostki organizacyjne Banku i wyod­rębnienie kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przy­sługuje ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, to w ocenie Naczelnika taki stan faktyczny wyczerpuje dyspozycję powołanego wyżej przepisu art. 90 ust. l, a co za tym idzie podatnik ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z nabycia towarów i usług, które są przez podatnika wykorzystywane do wykonywania czynno­ści opodatkowanych w tym przypadku świadczenia usług faktoringu.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stania faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj