Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD1/1/415/63/05
z 19 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD1/1/415/63/05
Data
2005.09.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
handel
majątek wspólny małżonków
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży, w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej na imię i nazwisko jednego z małżonków, nieruchomości zakupionych na imię i nazwisko obojga małżonków.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach, działając na podstawie z art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stwierdza, że stanowisko przedstawione przez we wniosku z dnia 21.06.2005 r., (wpływ dnia 24.06.2005 r.), uzupełnionym o opłatę skarbową wniesioną w dniu 04.08.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej na imię i nazwisko jednego z małżonków nieruchomości, zakupionych na imię i nazwisko obojga małżonków w świetle przepisów prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, naczelnik urzędu skarbowego, stosownie do swojej właściwości, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

W dniu 24.06.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął Pana wniosek, w którym przedstawił następujący stan faktyczny: • prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której zamierza odsprzedawać zakupione nieruchomości,• nieruchomości stanowić będą majątek obrotowy firmy,• w akcie notarialnym dotyczącym zakupu nieruchomości, z uwagi na istniejącą między małżonkami wspólność majątkową, wymieniona będzie Pana małżonka,• podatek dochodowy z tytułu działalności opłaca Pan w formie podatku liniowego

Przedstawiając powyższe wnosi Pan o potwierdzenie lub zanegowanie przedstawionego w sprawie stanowiska, a mianowicie uważa Pan, że:• małżonka może zrzec się w formie pisemnego oświadczenia (bez konieczności potwierdzenia notarialnego) swojego udziału w nieruchomości, a Pan w całości – 100% wartość zakupu, zaliczyć do majątku obrotowego firmy,• w momencie sprzedaży nieruchomości uzyskany dochód /przychód ze sprzedaży – wartość zakupu/ może opodatkować w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a po stronie małżonki nie powstanie obowiązek podatkowy

Dokonując oceny prawnej przedstawionego zagadnienia, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach, w oparciu o art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi, iż pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza „działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9”, informuje, iż nieruchomościami nabytymi na imię i nazwisko obojga małżonków, stanowiącymi składnik wspólności majątkowej małżeńskiej, jeden z współmałżonków nie może skutecznie rozporządzać na własny rachunek w swojej działalności gospodarczej.

Zrzeczenia się przez małżonkę swojego udziału w nieruchomości (bez konieczności potwierdzenia notarialnego) nie daje możliwości innego rozstrzygnięcia zagadnienia, gdyż przepisy prawa podatkowego nie stanowią o takiej możliwości. Jedynie w art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym stanowią, iż małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. (m. in. z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze) przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy mogą opodatkować na imię jednego z małżonków, jeżeli złożą pisemne oświadczenia we właściwym urzędzie skarbowym, najpóźniej do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym z tytułu najmu, dzierżawy itd. został otrzymany pierwszy przychód.

Zatem przedmiotowe nieruchomości, zakupione na imię i nazwisko obojga małżonków, nie mogą być towarem handlowym w prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przedstawiając powyższe informuję, że zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w powołanym na wstępie piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Przedstawiona interpretacja, zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa „nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.” Interpretacja „jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj