Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP 443/11/02/05/ZM
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/11/02/05/ZM
Data
2005.03.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obliczenie podatku
podatek naliczony
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy podatnik którego podstawą działalności są usługi budowlane może pomniejszyć podatek należny o 100% podatku naliczonego od zakupu samochodu osobowego, jeżeli samochód ten nabył w celu dalszej odprzedaży?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 stycznia 2005 r., uzupełnionego w dniu 8 marca 2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku w dniu 1 grudnia 2004 r. w miejsce świadczenia pieniężnego za wykonane usługi budowlane nabył Pan od kontrahenta w ramach zapłaty trzy samochody osobowe, z czego dwa jako nowe zostały przez zbywcę opodatkowane podatkiem od towarów i usług, zaś trzeci używany korzystał ze zwolnienia (art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Pojazdy te nabył Pan z zamiarem ich odsprzedania. W dniu 20 grudnia 2004 r. dokonał Pan dostawy jednego z dwóch opodatkowanych w chwili nabycia samochodów, a w miesiącach następnych zamierza Pan sprzedać następny samochód. W rozliczeniu podatku od towarów i usług w miesiącu grudniu dokonał Pan pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej zakup samochodów. Handel samochodami jest przedmiotem Pana działalności gospodarczej, co zostało ujawnione w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Wniosek o dokonanie zmian wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, poprzez dopisanie przedmiotu działalności - handel samochodami dokonał Pan w dniu 29.12.2004 r.

Zdaniem Pana pomniejszenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego mógł Pan dokonać uwzględniając art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

Dł - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwotypodatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatkunależnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcejjednak niż 5.000 zł. W ust. 4 pkt 1 art. 86 ustawy określono, że „przepis ust. 3 nie dotyczy:przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowyleasingu tych samochodów (pojazdów) stanowi przedmiot działalności podatnika".
Ustawodawca w ust. 4 pkt 1 art. 86 ustawy posłużył się pojęciem „gdy odprzedaż stanowi przedmiot działalności podatnika". Nie można przy interpretacji tego pojęcia posłużyć się wykładnią celowościową tego przepisu (tak jak sugeruje Pan w swoim piśmie) tzn przepis miałby zastosowanie w przypadku gdy nabyto samochód w celu odprzedaży gdyż ustawodawca użyłby w tym wypadku sformułowania identycznego jak użył w art. 120 ust. 4 „nabytych uprzednio w celu odprzedaży".

Przepis art. 86 ust. 3 ustawy ogranicza wszystkich podatników do obniżenia lub zwrotu różnicy podatku naliczonego przy nabyciu samochodów wymienionych w tym przepisie. Jednocześnie ustawodawca przewidział wyjątki w ust. 4 tego artykułu między innymi dla podatników, dla których odprzedaż tych stanowi przedmiot działalności podatnika.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) przedsiębiorca będący osobą fizyczną może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W myśl art. 7b ust. 1 tej ustawy wójt, burmistrz albo prezydent miasta zwany dalej organem ewidencyjnym dokonuje wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Zgodnie z ust. 2 pkt 3 art. 7b zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej powinno zawierać określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe przepisy ustawy Prawo działalności gospodarczej użyte w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie „przedmiot działalności podatnika" należy odczytywać jako przedmiot działalności, który został ujawniony we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Uwzględniając, że we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej został ujęty jako przedmiot działalności - handel samochodami, w stosunku do zakupu przedmiotowych samochodów przez Pana będą miały zastosowanie przepisy art. 86. ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie mógł Pan obniżyć podatek należny o całą wartość podatku naliczonego od zakupu samochodów osobowych.

Powyższe rozstrzygnięcie wydano, pomimo, że ujawnienie handlu samochodami jako przedmiotu Pańskiej działalności we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej odbyło się w terminie późniejszym niż zakup obu i sprzedaż jednego z nich. Podstawą takiej interpretacji jest jedna z fundamentalnych cech podatku od towarów i usług określona w Pierwszej Dyrektywie Rady z dnia 11 kwietnia 1967 roku w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych (67/227/EEC) - neutralność podatku dla podatników. Uwzględniając, że ujawnienia w ewidencji działalności gospodarczej przedmiotu działalności handlu samochodamidokonał Pan w tym miesiącu, w którym dokonał Pan zakupu tych samochodów należało przyjąć interpretację jak w akapicie uprzednim.

Powyższa interpretacja:

-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczącą.
-nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj