Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PP/423/5/05/HG
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PP/423/5/05/HG
Data
2005.08.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
pożyczka nieoprocentowana
przychód


Pytanie podatnika
Spółka z o.o. udziela nieoprocentowanej pożyczki swemu pracownikowi. Czy rezygnacja z otrzymania odsetek z tytułu umowy pożyczki nie rodzi obowiązku uznania za przychód podatkowy u osoby prawnej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity- Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem Spółki z dnia 13.06.2005r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza,że stanowisko w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 13.06.2005r. (data wpływu do Urzędu 16.06.2005r.), uzupełnionym w dniu 27.07.2005r. o pełnomocnictwo Spółka wystąpiła o interpretacje prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę pożyczki z osobą fizyczną, będącą jej pracownikiem, a pożyczka nie została oprocentowana. Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek.W świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółka zwróciła się z pytaniem, czy rezygnacja z otrzymania odsetek od pożyczki na podstawie wyżej opisanej umowy nie rodzi obowiązku uznania ich za przychód podatkowy.

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawca uważa, że nieotrzymane odsetki na podstawie art. 12 ust.4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią przychodu Spółki i bez znaczenia jest fakt czy nieotrzymane odsetki związane są z działalnością gospodarczą podatnika, czy też z inną działalnością wynikającą z umów, niesklasyfikowaną jako działalność gospodarcza.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urządu Skarbowego uznaje stanowisko Spółki za prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia, że zgodnie z zapisem art. 12 ust.4 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) odsetki od należności, w tym od udzielonych kredytów, pożyczek, naliczone lecz nieotrzymane nie stanowią przychodów. Nienaliczone odsetki nie stanowią przychodu wymienionego w art. 12 ust.3 wyżej powołanej ustawy. Podjęta przez Strony umowy decyzja odnośnie odsetek o ich całkowitym zaniechaniu naliczania jest podatkowo obojętna w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj