Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim
NP/443-25/05
z 29 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP/443-25/05
Data
2005.08.29



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
opłata
trwały zarząd


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług opłaty roczne z tytułu ustanowienia trwałego zarządu nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku …., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat rocznych z tytułu ustanowienia trwałego zarządu nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa

stwierdzam , że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 11 i 12 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej jest organem reprezentującym Skarb Państwa w zakresie gospodarowania nieruchomościami i jest on zobowiązany do gospodarowania nieruchomościami w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki.

W myśl art. 45 cytowanej wyżej ustawy, starosta ustanawia w drodze decyzji administracyjnej trwały zarząd na nieruchomościach Skarbu Państwa na rzecz państwowych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ustalając jednocześnie opłaty roczne z tytułu trwałego zarządu (art. 82 i 83 cyt. wyżej ustawy).

Starosta Gdański, decyzją z dnia ... ustanowił na nieruchomości Skarbu Państwa trwały zarząd na rzecz ... W oparciu o uzyskaną interpretację Urzędu Skarbowego w … z dnia ... nr …, ustalone zostały opłaty roczne z tytułu trwałego zarządu powiększone o podatek VAT.

Od powyższej decyzji, w oparciu o art. 9a ustawy o gospodarce nieruchomościami, Rejonowy Zakład Infrastruktury w Gdyni wniósł odwołanie do Wojewody Pomorskiego, w części dotyczącej ustalenia podatku VAT od opłat rocznych.

Rozpatrując powyższe odwołanie, Wojewoda uchylił przedmiotową decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia Staroście …. W uzasadnieniu swojej decyzji Wojewoda wskazał na zapis art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. i konieczność ustalenia czy w tej sprawie Ministerstwo … jest podatnikiem podatku VAT oraz na konieczność ustalenia, czy zadania realizowane przez MON na powyższej nieruchomości są zadaniami, dla których realizacji MON został utworzony odrębnymi przepisami.

W związku powyższym powstała wątpliwość dotycząca opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat rocznych z tytułu ustanowienia trwałego zarządu nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika oddanie nieruchomości w trwały zarząd na rzecz państwowej jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej i ustalenie opłaty za trwały zarząd, w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, jest czynnością o której mowa w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność ta następuje w drodze decyzji administracyjnej i nie jest to czynność wynikająca z umowy cywilnoprawnej. Zatem starosta z tytułu wykonywanej czynności nie będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług i czynność, której dotyczy zapytanie nie podlega opodatkowaniu.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, stosownie do zapisu art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania jak właściciel. Oddanie nieruchomości w trwały zarząd nie mieści się w zakresie definicji towarów, zawartej w cyt. Art. 7 ust. 1 ustawy, nie daje bowiem praw do rozporządzania nieruchomościami jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wykazanych w tym przepisie. Ponieważ oddanie nieruchomości w trwały zarząd jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług. Stosownie jednak do zapisu art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Wyłączenie organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy z kategorii podatników ma charakter podmiotowo-przedmiotowego i ma miejsce przy spełnieniu łącznie dwóch warunków:

  • podmiotem wyłączenia są jedynie organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy
  • wyłączenie odnosi się jedynie do tych czynności, w których realizują one zadania nałożone na nie odrębnymi przepisami prawa i to zadania, do realizacji których organy te zostały powołane. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny, zdaniem tut. organu podatkowego Podatnik w zakresie oddawania nieruchomości Skarbu Państwa w trwały zarząd, które jest zadaniem nałożonym w/w ustawą o gospodarce nieruchomościami, do realizacji którego został powołany, która to czynność nie jest wykonywana na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych –nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj