Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1969/04/CIP
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1969/04/CIP
Data
2004.10.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
przedpłaty
zadatek
zaliczka


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w/w nadpłaty należy traktować jako przedpłaty, zaliczki, zadatki lub raty w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku VAT.Zdaniem podatnika przedpłata, zaliczką, zadatkiem, ratą jest płatność przekazana na konkretny (a nie przyszły, nie określony) cel, określony na wpłacie.


Stan faktyczny

Spółka prowadząc sprzedaż towarów na terenie kraju, wielokrotnie spotyka się z sytuacjami:

  • pomyłkowych nadpłat za wystawiane faktury,
  • pomyłkowych wpłat na konto,
  • powstania nadpłat z powodu wystawienia faktur korygujących zmniejszających należności,
  • pomyłek bankowych,
  • wpłat trudnych do zidentyfikowania.

W przypadku wielokrotnych klientów część z tych nadpłat rozliczana jest z przyszłymi dostawami. Jednakże w chwili wystąpienia nadpłaty często trudno jest w terminie 7 dni uzyskać od klienta deklarację, co do jej przeznaczenia.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Otrzymanie nawet w części wskazanych powyżej należności związane jest z momentem powstania obowiązku podatkowego. Należności te są bezpośrednio związane z częściową zapłatą dotyczącą świadczenia przyszłych usług lub dostawy towarów, a zatem stanowią płatność na poczet przyszłych należności wierzyciela.

Zdaniem tut. organu w przedstawionym przypadku nie ma zastosowania przepis art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, ponieważ opisane należności nie pełnią roli zapłaty związanej z konkretnym towarem, bądź usługą.

Jednakże organy podatkowe w ramach swoich kompetencji w granicach określonych przepisami prawa mogą badać, czy dokonane wpłaty nie mają charakteru należności wymienionych w art. 19 ust. 11ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj