Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu
ZP1/I-418/I-7/05
z 21 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP1/I-418/I-7/05
Data
2005.09.21



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy od podstawy opodatkowania można odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne poniesione na zakup urządzenia do światłoterapii?


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /j.t. Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn .zm. /, Dyrektor Izby Skarbowej zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 27.06.2005 r. nr DD/406-21/05 wydane w trybie art. 14a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na cele rehabilitacyjne poniesionych na zakup urządzenia do światłoterapii.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem złożonym w dniu 29.04.2005 r. Podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na cele rehabilitacyjne, poniesionych za zakup urządzenia do światłoterapii BIO-V za cenę 2.640,00 zł. Zdaniem Podatniczki wydatek ten podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Do wniosku zostały dołączone:
- orzeczenie Obwodowej Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia z dnia 14.01.1985 r. o zaliczeniu Podatniczki do III grupy inwalidów,
- zaświadczenie lekarskie wystawione w dniu 1.04.2005 r. przez lekarza medycyny, stwierdzające iż Podatniczka powinna korzystać z urządzenia do światłoterapii w celu rehabilitacji narządów ruchu.

Postanowieniem z dnia 27.06.2005 r. nr: DD/406-21/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał za nieprawidłowe stanowisko Podatniczki wskazując jako podstawę prawną rozstrzygnięcia art. 26 ust.7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według tego przepisu za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na „zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego". Naczelnik Urzędu Skarbowego uznając zakupione urządzenie do światłoterapii jako sprzęt ogólnego użytku, przeznaczony do korzystania przez nieokreślony krąg osób, nie wykazujące cech indywidualnego przeznaczenia i niezbędności w rehabilitacji, odmówił na podstawie w/w art. 26 ust.7a pkt 3 prawa do odliczenia od dochodu wydatku na jego nabycie .

Po przeanalizowaniu udzielonej przez organ I instancji odpowiedzi, stwierdzam, iż warunek odnośnie odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne w myśl art. 26 ust.7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został spełniony ponieważ Podatniczka posiada orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach i według przedłożonego zaświadczenia lekarskiego powinna korzystać z urządzenia do światłoterapii w celu rehabilitacji narządów ruchu. Odnośnie spełnienia warunku zawartego w art. 26 ust.7a updf dotyczącego uznania wydatków za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, należy uznać urządzenie do światłoterapii jako urządzenie techniczne - a nie indywidualny sprzęt (przybory, akcesoria) - niezbędne w rehabilitacji Podatniczki wnioskującej o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wobec ustalonego stanu faktycznego stwierdzam, że postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 27.06.2005 r. nr DD/406-21/05 rażąco narusza prawo, dlatego też na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zmieniam go niniejsza decyzją.

Niniejsza decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatniczkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika - art. 14”b” § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj