Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP/443/135/05
z 25 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/135/05
Data
2004.02.25



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dotacja
podatek naliczony
pomoc bezzwrotna
rozliczenie dotacji
stowarzyszenia
środki pomocowe


Pytanie podatnika
W jaki sposób można otrzymać zwrot podatku od towarów i usług od zakupów płaconych ze środków uzyskanych z dotacji unijnej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 08.09.2005 r. informuje, że przepisy określające możliwość zwrotu podatku od towarów i usług od zakupów towarów i usług sfinansowanych z środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej określają § 23 do § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.).

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku (...) otrzymuje środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że warunkiem otrzymania zwrotu podatku o którym mowa w § 23 do § 27 rozporządzenia w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest złożenie wniosku wraz z kopią umowy, ksero przelewu środków pomocowych oraz rejestru zakupów dla celów podatku od towarów i usług dotyczących danego projektu - dotacji. Stowarzyszenie nie może przedłożyć zaświadczenia o którym mowa w § 25 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia gdyż w związku z integracją Polski do struktur Unii nie ma instytucji, która by takie zaświadczenie wydawała. W niektórych wypadkach ze względu na małe kwoty dotacji nie ma wymogu posiadania oddzielnego konta i kwoty dotacji znajdują się na koncie obrotowym Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie ma wątpliwość czy:
- wniosek winien być złożony na każdy projekt (dotację) oddzielnie czy też może być to jeden wniosek obejmujący kilka projektów,
- wniosek bądź wnioski muszą być złożone wraz z deklaracją dla podatku od towarów i usług,
- czy można żądać zwrotu podatku od towarów i usług od zakupów paliwa, usług noclegowych czy posiłków zakupionych w ramach danej dotacji.

Sposób składania wniosków w sprawie zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów i usług sfinansowanym z bezzwrotnej pomocy zagranicznej określa § 27 ust 2 i 3 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 roku:
„2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera co najmniej dane dotyczące:
1) wartości nabytych towarów i usług lub importu towarów, których dotyczy zwrot podatku;
2) kwoty podatku, o której zwrot ubiega się podatnik.
3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1) kopię dokumentu stwierdzającego przekazanie na rachunek bankowy podatnika środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4;
2) dowód dokonania zapłaty ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.”

Złożenie przez Stowarzyszenie wniosku wraz z kopią umowy, ksero przelewu środków pomocowych oraz rejestru zakupów dotyczących danego projektu - dotacji winno być więc uzupełnione o dowody dokonania zapłaty ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Należy zaznaczyć, że złożenie kopii umowy (dotyczącej otrzymanej dotacji) jak też rejestru zakupów przy jednoczesnym określeniu wartości nabytych towarów i usług lub importu towarów, których dotyczy zwrot podatku (we wniosku) nie jest konieczne.

Podatnik ubiegający się o zwrot podatku nie jest obowiązany złożyć w Urzędzie Skarbowym zaświadczenie o którym mowa w § 25 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia. Przepis ten narzuca, że w przypadku środków o których mowa w § 6 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia podatnik powinien posiadać takie zaświadczenie składając wniosek a w przypadku środków o których mowa w § 6 ust. 3 i 4 pkt 1 rozporządzenia na żądanie Naczelnika Urzędu Skarbowego podatnik jest obowiązany do wystąpienia o wydanie takiego zaświadczenia. Zaświadczenia takie wydaje Urząd Komitetu Integracji Europejskiej 00-918 Warszawa Al. Ujazdowskie 9.

Uwzględniając zapisy § 25 ust. 1 pkt 4 w korespondencji z § 27 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia należy stwierdzić, że w przypadku gdy zakupy zostały sfinansowane z konta obrotowego podatnika a nie z konta, na którym są wyodrębnione środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, podatnik ten nie może ubiegać się o zwrot podatku.

Przepisy § 23 do § 27 rozporządzenia nie określają czy w przypadku zawarcia więcej niż jednej umowy o dotację podatnik winien składać odrębne wnioski do każdej z umów czy też może składać jeden wniosek. Należy pamiętać, że składając jeden zbiorczy wniosek należy spełnić wymogi § 27 ust. 2 i 3 rozporządzenia.

Przepisy rozporządzenia nie określają (tak jak to ma miejsce np. w § 19 ust. 3 rozporządzenia) że wniosek ma być złożony wraz z deklaracją dla podatku od towarów i usług.

Podatnik ma też prawo po spełnieniu wymogów określonych powyższymi przepisami do zwrotu podatku od zakupów towarów i usług sfinansowanych z środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej w przypadku zakupu usług noclegowych, gastronomicznych czy też paliwa tankowanego do samochodu osobowego. W tym przypadku nie mają zastosowania przepisy ustawy regulujące kwestie możliwości pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu określonych towarów lub usług. Gdyby ustawodawca wprowadził taki zakaz dałby temu wyraz tak jak to uczynił w § 19 ust. 1 rozporządzenia.

Odpowiedzi niniejszej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie oraz w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj