Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-66/05/CIP/01
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-66/05/CIP/01
Data
2004.12.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji


Słowa kluczowe
likwidacja
podatek od towarów i usług
przekształcanie podmiotów
rodzinna spółka cywilna
spółka cywilna


Pytanie podatnika
1. Jakie skutki podatkowe spowoduje taka porządkująca zmiana wpisu w przypadku, gdy małżonkowie od lat prowadzący wspólnie działalność gospodarczą na podstawie wspólnego wpisu zawrą na piśmie umowę spółki cywilnej? Czy operacja ta będzie tylko przekształceniem bez konsekwencji podatkowych, o którym mowa w art. 93a § 2 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa?W ocenie Wnioskodawców, odpowiedź powinna być twierdząca, jednakże przepisy ustawy o podatku od towarów i usług budzą pewne wątpliwości.2. Jak zawarcie umowy spółki cywilnej wpłynie na rejestrację i rozliczanie podatku VAT?Dotychczas małżonkowie dla celów podatku VAT posługiwali się jednym numerem NIP – osobistym żony. Zdaniem Wnioskodawców, spółka cywilna otrzyma nowy numer NIP, odmienny od osobistych numerów małżonków.3. Czy wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki cywilnej należy interpretować jako zaprzestanie działalności przez żonę jako dotychczasowego podatnika podatku od towarów i usług?Zdaniem Wnioskodawców, przystępując do spółki cywilnej (w praktyce istniejącej już od lat wspólnej działalności) podatnik nie zaprzestaje działalności, tylko prowadzi je nadal.1. Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki cywilnej spowoduje konieczność korekty podatku naliczonego, o który obniżony został podatek należny z tytułu wcześniejszego nabycia wchodzących w skład przedsiębiorstwa towarów?W ocenie Wnioskodawców, w sytuacji, gdy przedmiot aportu (przedsiębiorstwo) przed jego dokonaniem związany był wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, dokonanie czynności wniesienie tego przedmiotu w formie aportu pozostanie bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego.


Stan faktyczny:

Wnioskodawcy prowadzą działalność gospodarczą na imię obojga małżonków na podstawie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej zobligowały Wnioskodawców do dokonania wyboru, który z małżonków pozostanie wpisany do ewidencji pod dotychczasowym numerem, a dane którego zostaną z pierwotnego wpisu usunięte. Małżonek, którego dane zostaną z pierwotnego wpisu usunięte, zgodnie z wnioskiem zostanie wpisany do ewidencji pod nowym numerem, ale przy uwzględnieniu faktycznej daty rozpoczęcia działalności. W przypadku, gdy małżonkowie zawrą umowę spółki cywilnej, wniosek o zmianę wpisu musi zawierać informację o tym fakcie.

Wnioskodawcy postanowili zawrzeć umowę spółki cywilnej na piśmie.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Prowadzenie działalności w dotychczasowej formie przez oboje małżonków pomimo uzyskania nowego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej przez jednego z nich z jednoczesnym wykreśleniem jego danych z pierwotnego wpisu nie rodzi w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług żadnych zmian, pod warunkiem, że:

  • pod pierwotnym wpisem figurować będą dane tego z małżonków, który złożył zgłoszenie rejestracyjne dla potrzeb podatku VAT;
  • małżonków, który uzyska drugi wpis nie wyrazi chęci prowadzenia działalności we własnym imieniu, jako odrębny podmiot gospodarczy;
  • małżonkowie posiadający odrębne wpisy nie zdecydują się na zawiązanie spółki cywilnej.

W takiej sytuacji małżonkowie nadal prowadzić będą wspólnie działalność gospodarczą, z tą różnicą, że pod dwoma odrębnymi wpisami do ewidencji działalności gospodarczej. Niezależnie bowiem od dokonania odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej każdego małżonka - nie powstanie nowy podmiot gospodarczy. Podatnikiem podatku od towarów i usług będzie nadal tylko ten z małżonków, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla celów tego podatku.

Jednakże, w związku z dokonaniem przez małżonków zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, na podstawie przepisu art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 1995r. Nr 142, poz. 702 z późn. zmianami) obowiązani są oni do dokonania zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-1 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 pkt 1 tej ustawy podatnicy podatku od towarów i usług mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

W przypadku natomiast zawarcia umowy spółki cywilnej, w zakresie wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa, zastosowanie znajdą regulacje zawarte w przepisie art. 93a § 2 pkt 2 w związku z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa. W świetle w/w przepisu, spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa – wstępuje we wszelakie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Tym samym nowo utworzona spółka, jako następca prawny wniesionego aportem przedsiębiorstwa nabędzie prawo do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z ostatniej deklaracji podatkowej VAT-7 złożonej przez to przedsiębiorstwo oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług wystawionych przed przekształceniem – o ile podatek ten nie został wcześniej odliczony.

Spółka będzie również uprawniona do otrzymania ewentualnego bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającego z rozliczeń składanych przed przekształceniem.

Ponadto, nie wystąpi po stronie wnoszącego obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie składników majątku objętego aportem, jeżeli zakupy dokonywane były z zamiarem wykorzystywania ich w prowadzonej działalności opodatkowanej.

Konieczność skorygowania podatku naliczonego ze względu na brak prawa do jego odliczenia wystąpi w przypadku, gdy przedmiotem aportu były środki zakupione w celu wniesienia ich aportem do innego przedsiębiorstwa, jak również w przypadku, gdy środki te nie służyły sprzedaży opodatkowanej prowadzonej przez przedsiębiorstwo.

W świetle art. 91 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przy zbyciu przedsiębiorstwa korekty podatku naliczonego, których mowa w ust. 1 i ust. 8 tego przepisu (dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynności opodatkowanej) są dokonywane przez nabywcę przedsiębiorstwa.

W przypadku, gdy małżonkowie prowadzący dotychczas działalność gospodarczą na podstawie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej postanowią zawrzeć umowę spółki cywilnej to w zakresie podatku od towarów i usług powstanie nowy podmiot gospodarczy.

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 z późn. zmianami) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej NIP.

W świetle powyższego, osoba fizyczna i jednostka organizacyjna mniemająca osobowości prawnej (w tym przypadku – spółka cywilna) podlegają odrębnemu obowiązkowi ewidencyjnemu, a zatem nowopowstała spółka otrzyma nowy numer identyfikacji podatkowej.

Zawarcie przez małżonków umowy spółki cywilnej przy uwzględnieniu czynności wniesienia aportu związane będzie z likwidacją dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej, a mianowicie związane będzie z wypełnieniem obowiązków określonych w art. 14 ustawy o VAT.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Podatnicy, o których mowa wyżej są obowiązani sporządzić w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania tych czynności i zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu (art. 14 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy).

Przepis art. 14 ust. 1 ustawy o VAT nie będzie miał jednak zastosowania w sytuacji, gdy przed zawiadomieniem właściwego organu podatkowego o zaprzestaniu wykonywania dotychczasowej działalności osoba fizyczna wniesie aportem swoje przedsiębiorstwo do tworzonej spółki prawa cywilnego, a następnie zgłosi likwidację działalności. W takim przypadku czynność wniesienia aportu do spółki cywilnej nie wywrze skutków podatkowych po stronie podatku należnego w podatku od towarów i usług, jednakże nie zwalnia podatnika od obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (nawet, gdy spis z natury wyniesie „zero”) i zawiadomienia o tym właściwego organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółek prawa handlowego i cywilnego jest zwolnione od podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj