Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/103/64/2005/SK
z 8 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/103/64/2005/SK
Data
2005.06.08



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
import usług
miejsce świadczenia usług
usługi ubezpieczeniowe


Pytanie podatnika
Jak należy postąpić w sprawie prawidłowego rozliczenia podatku VAT z faktury otrzymanej od jednostki nadrzędnej( kontrahenta unijnego) wystawionej tytułem ubezpieczeń zobowiązań Spółki gdy:-ubezpieczenie to działa w stosunku do firm na terenie naszego kraju, tzn. dotyczy naszejsprzedaży na rzecz podmiotów krajowych.-kontrahent z Unii Europejskiej w wystawionej na rzecz naszej jednostki fakturze nie wykazujepodatku należnego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 póz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.03.2005 r. (data wpływu tut. Urzędu Skarbowego) uzupełnionego w dniu 04.04.2005r. ( data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji art. 2 pkt. 9 , art. 27 , art. 43 ust.l pkt.l, art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr. 54 póz. 535 z póz. zm.)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

1) Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:Spółka otrzymała od kontrahenta z Niemiec ( czyli z terytorium Wspólnoty) - , będącego jednocześnie udziałowcem Spółki fakturę za ubezpieczenie zobowiązań Spółki, w przypadku gdyby określeni odbiorcy towaru Spółki tj. zakupionego od Spółki na terenie Polski nie dokonali firmie w Polsce zapłaty należności. Ubezpieczenie to zostało zawarte na terenie Niemiec z jednostką ubezpieczeniową na terenie Niemiec. Kontrahent zagraniczny ( w/ w podmiot pochodzący z Unii Europejskiej) dokonał tego ubezpieczenia niejako w imieniu Spółki i z tego tytułu wystawił fakturę VAT. Faktura ta tak jak podano w piśmie z dnia 09.03.2005r. ( data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego) nie zawiera podatku VAT.

2) Pytanie podatnika:Jak należy postąpić w sprawie prawidłowego rozliczenia podatku VAT z faktury otrzymanej od jednostki nadrzędnej( kontrahenta unijnego) wystawionej tytułem ubezpieczeń zobowiązań Spółki gdy: - ubezpieczenie to działa w stosunku do firm na terenie naszego kraju, tzn. dotyczy naszejsprzedaży na rzecz podmiotów krajowych.- kontrahent z Unii Europejskiej w wystawionej na rzecz naszej jednostki fakturze nie wykazujepodatku należnego.

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Podatnik stoi na stanowisku, że wystawiona faktura winna zawierać podatek VAT w oparciu o art. 27 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym , iż faktura wystawiona przez kontrahenta unijnego winna zawierać podatek VAT Spółka uważa ,że nie należy dokonywać samonaliczenia podatku VAT, ponieważ podatek ten winien być wykazany w fakturze sporządzonej przez Wystawcę. Zdaniem Spółki nie należy sporządzać faktury wewnętrznej z tego tytułu na podstawie której rozlicza się podatek należny i naliczony, ponieważ nie wystawia się jej jeśli podatek winien być wykazany w fakturze sporządzonej przez Wystawcę. Bowiem w przeciwnym wypadku powstałoby ewentualne podwójne opodatkowanie dotyczące tej samej czynności i tego samego tytułu rozliczeniowego, tj.: jeden raz na terenie Wystawcy faktury, a drugi raz na terenie odbiorcy faktury. Zdaniem Spółki słowo "ewentualne" oznacza, że np. Wystawca faktury może zauważyć swój błąd i dokonać korekty faktury, może też np. zostać zobowiązany w razie kontroli do zapłacenia podatku w swoim Urzędzie Skarbowym.

3)Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Pytającego wynika, że Spółka otrzymała od kontrahenta unijnego pochodzącego z Niemiec fakturę dokumentującą ubezpieczenie zobowiązań Spółki niezawierającą kwoty podatku VAT. Ponieważ faktura wystawiona przez kontrahenta unijnego dotyczyła usług, wg stanowiska tut. Urzędu Skarbowego konieczne jest właściwe określenie miejsca świadczenia usług. Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt. 4 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług: bankowych, finansowych, i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
W przypadku Spółki miejscem opodatkowania usług ubezpieczeniowych będzie miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę , czyli Polska. Wobec powyższego kontrahent pochodzący z Unii Europejskiej postąpił prawidłowo nie wykazując podatku VAT od wykonanej usługi , natomiast w treści wystawionej przez siebie faktury powinien umieścić klauzulę, że do rozliczenia podatku VAT zobowiązany jest nabywca usługi, czyli pytająca Spółka. W w/ w przypadku mamy do czynienia z przypadkiem importu usług określonym w przepisie art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, póz. 535 z późn. zm.) który stanowi, że ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług-rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. l pkt 4.

W myśl art. 17 ust. l pkt 4 cytowanej ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.W myśl art. 106 ust. 7 cyt. ustawy w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.Faktury wewnętrzne są wystawione także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawca jest zobowiązany do wystawienia faktury wewnętrznej dokumentującej import usług (ubezpieczenia).Ponieważ zgodnie z art. 43 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług, usługi ubezpieczeniowe jako wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy, są zwolnione od podatku od towarów i usług, faktura wewnętrzna na te usługi zgodnie z §12 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku,zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r., nr 97 póz. 971) powinna zawierać symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołuj ą tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku. Jednocześnie wykazana w deklaracji VAT-7 w pozycji dotyczącej importu usług.Reasumując zdaniem Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w stanie faktycznym opisanym przez Wnioskodawcę mamy do czynienia z importem usług , który podlega opodatkowaniu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej , a nabycie winno zostać opodatkowane podatkiem VAT wg stawki właściwej i obowiązującej na terenie kraju.


Pouczenie1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-iu dni, licząc oddaty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej)Stosownie do art. l ust. l pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (teksjednolity Dz. U. z 2004r., Nr 253, póz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5złoraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj