Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/91/55/HZ
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/91/55/HZ
Data
2005.05.31



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa towarów
podstawa opodatkowania
spółdzielnie
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład


Pytanie podatnika
Pytanie Spółki dotyczy następujących kwestii:Czy przy ustanowieniu spółdzielczego prawa do powyższego lokalu niemieszkalnego należy naliczyć podatek VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 od aktualnej wartości rynkowej budynku?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.03.2005r (data wpływu do urzędu ) uzupełnionego pismami w dniach 08.03.2005r oraz 12.05.2005r żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 7 ust. 1 pkt 5, art. 29, art. 153 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr.54, poz.535 z późn. zm.).Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Spółdzielnia jest użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym dzierżawca terenu wybudował za zgodą spółdzielni, z własnych środków budynek niemieszkalny przeznaczony na świadczenie usług zdrowotnych. Budynek został wybudowany w latach 2001-2002 i stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności.W okresie kiedy powstała w/w inwestycja Spółdzielnia nie miała prawa ustanawiać własnościowych praw do lokali mieszkalnych i niemieszkalnych. Dzierżawca terenu wystąpił o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu niemieszkalnego i uznania za wartość wkładów wysokość poniesionych nakładów według aktualnej wartości rynkowejNakłady na inwestycję zostały poniesione przed 01.05.2005r. Spółdzielnia i inwestor nie posiadali prawa do odliczenia podatku VAT.W uzupełnieniu do wniosku z dnia 12.05.2005r Spółdzielnia informuje, iż dzierżawca terenu nie jest członkiem Spółdzielni i nie wniósł wkładu budowlanego przed dniem 01.05.2005r.Pytanie Spółki dotyczy następujących kwestii:Czy przy ustanowieniu spółdzielczego prawa do powyższego lokalu niemieszkalnego należy naliczyć podatek VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 od aktualnej wartości rynkowej budynku?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Spółdzielnia uważa, że nie należy naliczać podatku VAT, gdyż podatek powyższy będzie zawarty w wartości wkładu budowlanego.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.Odpłatną dostawą towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz . U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) jest również:ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.Czynności te, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT. Ustawodawca przewidział jednak wiele wyjątków od tej reguły. Opodatkowanie tych czynności zależy bowiem w dużej mierze od tego, w jakim terminie są one wykonywane.Jeżeli status spółdzielni tego nie zakazuje to w ustawie o podatku od towarów i usług nie ma przeszkód, by przedmiotem wkładu, oprócz środków pieniężnych były również inne świadczenia o wymiernej i rzeczywistej wartości w tym przypadku budynek niemieszkalny.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o VAT m.in. w przypadku ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.Ustanowienie takiego prawa następuje z chwilą zawarcia między członkiem spółdzielni a spółdzielnią umowy o ustanowienie takiego prawa na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. t.j. z 2003r. Nr 119 poz. 1116).Zgodnie z treścią art. 29 ust. 6 ustawy VAT w przypadku w/w czynności:jako kwotę należną, będącą podstawą opodatkowania (obrotem), przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Przy wniesieniu wkładu w formie innej niż pieniężna, stosuje się odpowiednio przepis art. 29 ust. 10, tzn., że podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (będących przedmiotem wkładu), a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów. Wyżej wymienione przepisy nie przewidują możliwości przyjęcia za podstawę opodatkowania wartości rynkowej budynku.

Na podstawie przepisu zawartego w art. 153 ust. 1 ustawy VAT - do podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29 ust. 6 i 7, nie wlicza się wartości wkładów i opłat, o których mowa w tym przepisie oraz części tych wkładów i opłat, wniesionych przed dniem 1 maja 2004r.W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu niemieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%, a podstawę opodatkowania należy określić zgodnie z art. 29 ust. 10 wyżej cytowanej ustawy.

Pouczenie1.Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa)4.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 253 poz. 2532 z późn. zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj