Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-67/05/CIP/01
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-67/05/CIP/01
Data
2004.12.30


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa towarów
koszt przesyłki
opłaty pocztowe
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Podatnik prosi o wyjaśnienie, czy zwrot opłaty pocztowej przez zamawiającego powinien traktować jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnik stoi na stanowisku, iż opłata pocztowa nie jest przychodem z prowadzonej działalności, ponieważ jest ona traktowana jako chwilowe wyłożenie tej kwoty za zamawiającego, a w związku z tym w ewidencji powinna być ujęta jedynie faktyczna cena zegara.


Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wysyłkowej artykułów przemysłowych z wyłączeniem koncesjonowanych. W ramach prowadzonej działalności Podatnik wykonuje zgodnie z zamówieniem zegary okolicznościowe – z danymi noworodków, które wysyłane są do zamawiających za pośrednictwem poczty.

Odbiorcy regulują należność (zawierającą cenę zegara oraz koszty usługi pocztowej) za pomocą pobrania pocztowego, lub też wpłacając należność na konto bankowe Podatnika.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z postanowieniami przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Obowiązek podatkowy w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym powstaje – stosownie do przepisu art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT – z chwilą otrzymania zapłaty.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawa lub świadczeniem usług.

Powyższy przepis wzoruje się na art. 11(A) VI Dyrektywy, w oparciu o który można stwierdzić, iż podstawa opodatkowania obejmuje także ciążące na dostawcy koszty transportu, jeżeli są one bezpośrednio związane z daną dostawą i zwracane są przez nabywcę dostawcy w zakresie uiszczanej należności. Stosownie bowiem do przepisu art. 11(A)(2)b) VI Dyrektywy, podstawa opodatkowania obejmuje także wydatki dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu oraz ubezpieczenia pobierane od nabywcy lub usługobiorcy przez dostawcę. Wydatki ujęte odrębna umową mogą być uważane przez państwa członkowskie za wydatki dodatkowe.

Reasumując, w przypadku, gdy sprzedający obciąża nabywcę dodatkowymi opłatami z tytułu przesłania towaru, a kwoty te składają się na całość świadczenia należnego od nabywcy – kwoty te wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wartości tego typu kosztów, których ciężar został przerzucony na nabywcę nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, ale traktuje się jako element świadczenia podstawowego, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla tego świadczenia podstawowego.

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku VAT przy dostawie towarów uzależnione jest od prawidłowego zaklasyfikowania danego towaru do odpowiedniego ugrupowania statystycznego, które to zaklasyfikowanie nie leży we właściwości rzeczowej organów podatkowych.

Do ustalenia prawidłowej klasyfikacji wyrobu zobowiązany jest sam Podatnik. Klasyfikacja winna być przeprowadzona według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku wystąpienia wątpliwości związanych z klasyfikacją, Podatnik może zwrócić się o opinię do właściwego organu statystycznego, którym jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj