Interpretacja Izby Skarbowej w Białymstoku
PPI/4430-667/BO/05
z 4 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPI/4430-667/BO/05
Data
2005.10.04



Autor
Izba Skarbowa w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
próbka towaru
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazanie kontrahentom materiałów ekspozycyjnych może zostać zakwalifikowane jako przekazanie próbek w rozumieniu art.7 ust. 3 ustawy o VAT?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 roku, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku - po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 22 lipca 2005 roku na postanowienie Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku Nr P-I/443/60/IK/05 z dnia 12 lipca 2005 roku uznające za nieprawidłowe stanowisko Spółki, iż nieodpłatne przekazanie materiałów ekspozycyjnych kontrahentom stanowi przekazane próbek w rozumieniu art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 1004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), które nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

postanawia

zmienić postanowienie Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku Nr P-I/443/60/IK/05 z dnia 12 lipca 2005 roku

i uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 12 kwietnia 2005 roku (uzupełnionym pismem z dnia 13 czerwca 2005 roku) Spółka zwróciła się do Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Spółka wniosła o potwierdzenie, czy nieodpłatne przekazanie swoim kontrahentom materiałów ekspozycyjnych, które mają charakter informacyjny dotyczący oferty Spółki i zawierają elementy (wycinki) produkowanych towarów można zakwalifikować jako przekazanie próbek w rozumieniu art. 7 ust. 3 ustawy ustawy z dnia 11 marca 1004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).

Postanowieniem Nr P-I/443/60/IK/05 z dnia 12 lipca 2005 r. Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznał za nieprawidłowe stanowisko Spółki, iż nieodpłatne przekazanie kontrahentom materiałów ekspozycyjnych, może zostać zakwalifikowane jako przekazanie próbek w rozumieniu art. 7 ust. 3 ustawy o podatku VAT.

Z interpretacją tą Spółka się nie zgodziła i dnia 22 lipca 2005 roku wniosła do tut. organu zażalenie.

W/w postanowieniu zarzuciła naruszenie przepisów materialnego prawa podatkowego, a w szczególności art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług poprzez stwierdzenie, że czynność przekazania kontrahentom materiałów ekspozycyjnych nie stanowi przekazania próbek, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wniosła o zmianę zaskarżonego postanowienia.

Mając na uwadze powyższe Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku uznał, że zażalenie na uwzględnienie zasługuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art 7 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z przepisu art. 8 ust 1 cyt. ustawy wynika, iż przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art 7 .

Z powyższego wynika, że opodatkowaniu podlegają co do zasady jedynie odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług.

Jednakże w/w ustawa przewiduje również w art 7 ust. 2 i art. 8 ust 2 sytuacje, w których na równi z tymi czynnościami traktuje się nieodpłatną dostawę towarów i nieodpłatne świadczenie usług. Dotyczy to:

a) przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności:
- przekazania lub zużycia towarów na na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia,
b) nieodpłatnego świadczenie usług na na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług.

Powyższe czynności traktuje się jak czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi czynnościami w całości lub w części.

Stosownie do regulacji zawartej w art.7 ust.3 cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 roku, zmienionym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 90 poz.756), unormowania art 7 ust 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Przez próbkę, o której mowa w art. 7 ust. 7 ustawy rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biochemiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Jak wynika z akt sprawy Spółka przekazuje nieodpłatnie materiały ekspozycyjne członkom sieci dealerskich w ramach zawartych umów dotyczących współpracy handlowej. Materiały te przekazywane są dealerom prowadzącym sprzedaż hurtową w celu umożliwienia nabywcom, tj. zakładom stolarskim, producentom mebli, itp. wyboru odpowiedniego rodzaju asortymentu produktów Spółki.

Materiały ekspozycyjne przygotowane są w firmach produkcyjnych zewnętrznych lub produktów wytwarzanych przez Spółkę oraz przy użyciu materiałów takich jak prowadnice, segregatory itp., w taki sposób, aby klienci mogli zorientować się, jak wygląda bieżąca oferta Spółki. Są to:
- ekspozycja płyt laminowanych zawierająca próbki o wymiarach 20 cm x 20 cm,
- ekspozytor blatów roboczych zawierający zestaw próbek o wymiarach 30 cm x 40 cm,
- segregator (format A5) z próbkami folii finish odwzorowujący kolekcję kolorystyczną płyt laminowanych, obrzeży,
- wzornik struktur powierzchni płyt laminowanych,
- wzornik blatów roboczych INNOTEC na HPL o wymiarach 4 cm x 6 cm spiętych łańcuszkiem.

Zdaniem tut. organu w/w materiały ekspozycyjne nie stanowią towaru, nie można ich wykorzystać w żaden inny sposób, jak tylko w charakterze próbek.

Ich przekazanie hurtowniom nie ma charakteru handlowego. Przekazanie tych materiałów wiąże się z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem, ponieważ na podstawie tych wzorów klient decyduje o zakupie określonego towaru produkowanego przez Spółkę.

Zatem należy uznać, iż w/w materiały ekspozycyjne przekazywane przez Spółkę do hurtowni stanowią próbki, o których mowa w art 7 ust 7 cyt. ustawy i w związku z tym ich nieodpłatne przekazanie kontrahentom nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku nie jest wiążąca dla wnioskodawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj