Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PP-1-443-16/05/MD
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-443-16/05/MD
Data
2005.03.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
import towarów
odliczenie podatku od towarów i usług
skład celny


Pytanie podatnika
Czy w związku z dokonaną dostawą towarów w składzie celnym podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych z tą dostawą?
Czy należy podatek naliczony uwzględnić proporcjonalnie do czynności opodatkowanych i czynności nieopodatkowanych, w myśl art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2 lutego 2005 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 03.02.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych z dostawą towarów w składzie celnym proporcjonalnie w myśl art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przedmiotem wniosku Podatnika jest zapytanie:
czy w związku z dokonaną dostawą towarów w składzie celnym podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych z tą dostawą...
czy należy podatek naliczony uwzględnić proporcjonalnie do czynności opodatkowanych i czynności nieopodatkowanych, w myśl art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług...

Podatnik jest importerem obuwia i odzieży z krajów trzecich. Importowany towar jest objęty procedurą celną składu celnego z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych. W miesiącu październiku 2004 r. Podatnik dokonał dostawy części towaru w składzie celnym (znajdującym się w Polsce), polskiemu kontrahentowi. Dostawa ta została udokumentowana fakturą VAT, w której określono ją jako niepodlegającą podatkowi od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje mu w całości w oparciu o art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec braku w powołanej ustawie o podatku od towarów i usług szczególnych unormowań, skład celny położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest na potrzeby tej ustawy traktowany jako terytorium kraju i dokonana w składzie celnym dostawa towarów podlega opodatkowaniu tym podatkiem, jako dokonywana na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazano, że podatnikowi przysługuje również prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów (usług) w Polsce lub importowanych do Polski, które zostały wykorzystane do czynności podatnika zrealizowanych (opodatkowanych) poza terytorium Polski. Prawo to przysługuje podatnikowi, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, a kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, oraz podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Na podstawie art. 90 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy podatnik wykonujący czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

W związku z faktem, iż skład celny położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest na potrzeby tej ustawy traktowany jako terytorium kraju, i dokonana w składzie celnym dostawa towarów podlega opodatkowaniu tym podatkiem, jako dokonywana na terytorium kraju, w opisanym stanie faktycznym przysługujące Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego wywodzi się z art. 86 ust. 1, a nie z art. 86 ust. 8 pkt 1. Wobec tego nie ma również zastosowania art. 90. Nie znaczy to jednak, iż prawo do obniżenia kwoty podatkunależnego o kwotę podatku naliczonego Panu nie przysługuje. Prawo to przysługuje Panu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków uznaje za nieprawidłowe Pana stanowisko zawarte w piśmie z dnia 02 lutego 2005 r.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj