Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/248/04
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/248/04
Data
2004.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
bon towarowy
obrót
premia


Pytanie podatnika
Czy należy opodatkować podatkiem od towarów i usług premię w postaci bonów towarowych otrzymywanych od kontrahenta po przekroczeniu określonej wartości transakcji?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 1 października 2004 r. (wpływ 7.10.br.) w sprawie terminu rozliczenia faktury korygującej pomniejszającej wartość obrotu i podatku należnego – uprzejmie wyjaśnia:

Z opisanego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w m-cu sierpniu 2004 r. wystawiono fakturę dokumentującą wykonanie usługi, co do której obowiązek podatkowy powstał we wrześniu 2004 r. W sierpniu br. wystawiono także fakturę korygującą, zmniejszającą wartość obrotu i podatku należnego. W tym samym miesiącu otrzymano również potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Na podstawie ust. 4 art. 29 obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) o wartości zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Na podstawie § 19 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (...) (Dz. U. Nr 97, poz. 971) - sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę (...). Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał to potwierdzenie.

Treść przytoczonego ust. 4 § 19 wskazuje termin obniżenia obrotu i podatku należnego uprzednio wykazanego w deklaracji dla podatku od towarów i usług na podstawie pierwotnie wystawionej faktury, która następnie została skorygowana.

W sytuacji natomiast, gdy przed dniem powstania obowiązku podatkowego wystawiono fakturę korygującą i w chwili sporządzenia deklaracji podatkowej podatnik dysponuje potwierdzeniem odbioru tej faktury przez nabywcę, to obrót z tytułu wykonanej usługi ustala się na podstawie powołanego art. 29 ust. 1 z uwzględnieniem ust. 4.

Nieprawidłowe jest zatem stanowisko wyrażone w piśmie Spółki, iż wystawioną i potwierdzoną w sierpniu 2004 r. fakturę korygującą zmniejszającą wartość obrotu należy ująć w rozliczeniu podatku od towarów i usług za m-c sierpień 2004 r., tj. przed powstaniem obowiązku podatkowego, natomiast fakturę pierwotną w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, tzn. w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2004 r.

Powołane przepisy wskazują, iż prawidłową wartość obrotu i podatku należnego (z uwzględnieniem wystawionej faktury korygującej) należy wykazać w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za m-c wrzesień 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj