Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/120a/PM/2005
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/120a/PM/2005
Data
2005.09.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Zaliczanie nabywców do grup podatkowych

Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
darowizna
nieruchomości
obowiązek podatkowy
podatek od spadków i darowizn
przeniesienie prawa własności
ruchomości


Pytanie podatnika
Czy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu darowizny nieruchomości lub ruchomości z jednego małżonka na drugiego, którzy korzystają z odrębnych majątków ?


Z wniosku wynika, że Pan X wraz z małżonką znieśli wspólność majątkową. Zamiarem jednego z małżonków jest przeniesienie własności nieruchomości zakupionej z odrębnego majątku na współmałżonka.

Czy nie wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu darowizny nieruchomości lub ruchomości z jednego małżonka na drugiego, którzy korzystają z odrębnych majątków...

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 i art. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. Nr 142 poz. 1514 z 2004 r.) obowiązek podatkowy w wypadku darowizny ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczenia obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takiego oświadczenia.

Wg art. 14 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9.637 zł w I grupie podatkowej.Zwolnienia od podatku od spadków i darowizn oraz ulgi są zawarte w art. 4 i art. 16 w/w ustawy.

Z powołanego zapisu ustawy wynika że w Pana przypadku powstanie obowiązek z tytułu darowizny.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 07.07.2005 r. nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj