Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/233/04
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/233/04
Data
2004.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
podatnik
prawa autorskie
stosunek pracy
świadczenie usług
umowa zlecenia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy osoby, które same prowadzą działalność gospodarczą a świadczą jednocześnie na rzecz innego podatnika usługi przewodnickie są w myśl art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami?
Czy czynność polegająca na sprzedaży praw autorskich oraz licencji do praw autorskich podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 27 sierpnia 2004 r. (wpływ 1.09.br.) w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy zlecenia zawartej z pracodawcą – uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą jest, w myśl przepisu art. 15 ust. 2 w/w ustawy, wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy dana czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Przepis art. 15 ust. 3 pkt 2 wyłączył z zakresu pojęcia „działalności gospodarczej”, a w konsekwencji również opodatkowania, czynności wykonywane przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dot. umowy zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Jeżeli zatem osoba fizyczna zatrudniona u danego pracodawcy w ramach stosunku pracy świadczy na jego rzecz usługi na podstawie odrębnej umowy zlecenia lub o dzieło, bądź innej umowy do której stosuje się przepisy dot. umowy o dzieło lub umowy zlecenia, wówczas świadczenie tych usług nie jest objęte regulacjami ustawy, a zatem nie podlega opodatkowaniu.

Jednakże Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu zauważa, iż taka sytuacja nie ma miejsca, gdy usługi wykonywane są przez zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług podmiot prowadzący niezależnie od zatrudnienia samodzielną działalność gospodarczą. Usługi świadczone w ramach tej działalności podlegają opodatkowaniu, również wówczas gdy są wykonywane dla pracodawcy, zaś po stronie podatnika powstaje obowiązek dokumentowania dokonanych transakcji, zgodnie z art. 106 w/w ustawy, tzn. obowiązek wystawiania faktur oraz obowiązek wynikający z art. 99 ust. 1 – składania deklaracji podatkowych.

W odniesieniu do opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegających na sprzedaży praw autorskich oraz licencji do praw autorskich, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, co następuje:

W art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług zapisano, że za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonujących zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Jeżeli zatem osiągane przez podmioty wymienione w piśmie przychody mieszczą się w katalogu przychodów wymienionych w art. 13 ust. 2 - 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz z tytułu wykonania tych czynności zleceniobiorca jest związany ze zlecającym ich wykonanie prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności, to czynności te nie podlegają podatkowi od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu pragnie zauważyć, iż przychody uzyskiwane przez twórców z tytułu korzystania z praw autorskich mogą być kwalifikowane do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zatem nie będzie miało w tej sytuacji zastosowanie wyłączenie określone w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy – przez usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 powołanej ustawy, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej – zatem również utworów będących przedmiotem prawa autorskiego.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług – zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 11 tego załącznika wymieniono usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem:
1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3) usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki (PKWiU 92.33, 02.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
5) wstępu oraz wypożyczenia wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
6) działalności agencji informacyjnych,
7) usług wydawniczych,
8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2) z zastrzeżeniem poz. 12.

Zatem usługi twórców i artystów wykonawców mających związek z kulturą (kluczowe znaczenie ma PKWiU ex 92) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.) wynagradzane w formie honorarium za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania podlegają zwolnieniu od podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj