Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej
PP-443/31/2005
z 27 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/31/2005
Data
2005.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obrót
odsetki za zwłokę
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy odsetki za zwłokę w zapłacie należności otrzymane przez kontrahenta są obrotem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług ?


W dniu 25.07.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kam. wpłynął wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W powołanym piśmie zwrócono się z zapytaniem czy odsetki za zwłokę naliczone od nieterminowej wpłaty należności przy sprzedaży towarów i usług są obrotem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług ?

W opinii wnioskodawcy odsetki za zwłokę w zapłacie należności nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku- Kam. uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe i informuje:

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę ( kwotę należną ) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zagadnienie dotyczące roszczenia o odsetki z tytułu opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego reguluje przepis art. 481 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Zapłata odsetek stanowi swoistą konsekwencję niezgodnego z umową zachowania się nabywcy, czyli w przedmiotowym stanie faktycznym nieterminowej wpłaty należności. Skoro zatem odsetki nie są częścią kwoty należnej , ani też nie mają wpływu na cenę towarów lub świadczonych usług nie stanowią obrotu w rozumieniu wyżej cytowanego art. 29 ustawy. Ponadto jeśli na rzecz wypłacającego odsetki nie zostało wykonane żadne odrębne świadczenie, które byłoby świadczeniem odpłatnym zrealizowanym przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej to brak jest podstaw do kwalifikowania otrzymanych karnych odsetek jako podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj