Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/83/47/2005/GS
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/83/47/2005/GS
Data
2005.05.10



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
korekta podatku
proporcja
rok podatkowy


Pytanie podatnika
Czy w świetle przepisów art.91 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 póz. 535) zawarte tam pojęcie roku podatkowego jest równoznaczne z rokiem kalendarzowym, czy z rokiem podatkowym przyjętym przez Spółkę dla celów podatku CIT ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. tekst Dz. U.z 2005r. Nr 8, póz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.02. 2005r. ( data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 91 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 póz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podany we wniosku stan Faktyczny jest następujący:Przyjęty przez Spółkę rok podatkowy dla celów podatku CIT obejmuje dwanaście miesięcy od października do września. Stosownie do postanowień art. 91 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podaku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 póz. 535 z póżn. zm. ), zwanej dalej " Ustawą " podatnik obowiązany jest do dokonania korekty, o której mowa w art. 91 ust. l i 2 ustawy wraz ze złożeniem deklaracji podatkowej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.Stosownie do postanowień art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr. 8, póz. 60, z 2005r), " rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej ." Zasadą zatem jest, że rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od l stycznia do 31 grudnia. Przepis ten dopuszcza możliwość odmiennego uregulowania tej kwestii przez ustawy podatkowe, jednakże będzie to zawsze wyjątek od przyjętej zasady. Odmienne uregulowanie tej kwestii zawiera m.in. ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U.z 2000r. Nr 54, póz. 654 ze zm.),zwana dalej " Ustawą o podatku CIT. "Mianowicie art. 8 ust. l ustawy o podatku CIT, przewiduje możliwość przyjęcia przez podatnika dla celów podatku dochodowego za rok podatkowy innego okresu (kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych), niż rok kalendarzowy.Podkreślić jednakże należy, iż powyższy przepis ustawy o podatku CIT znajduje zastosowaniewyłącznie w zakresie rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych i nie może byćon stosowany na gruncie rozliczeń z tytułu podatku VAT.Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług jest uregulowane przepisami ustawy i według zasadprzewidzianych tą ustawą. Skoro zatem powołana ustawa o podatku od towarów i usług nie zawieraszczególnych uregulowań w zakresie określania roku podatkowego, zastosowanie znajdzie ogólnazasada, wyraża w powołanym powyżej art. 11 Ordynacji podatkowej. Tym samym w świetleprzepisów ustawy, rokiem podatkowym jest więc rok kalendarzowy.Mając powyższe na uwadze, uznać należy, iż dokonania korekt, o których mowa w art. 91 ustawypowinno nastąpić w składanej przez podatników deklaracji za styczeń danego roku kalendarzowego,niezależnie od tego, kiedy kończy się rok podatkowy przyjęty przez podatnika dla celów podatkuCIT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 8 póz. 60), rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Zasadą zatem jest, że rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od l stycznia do 31 grudnia. Jak słusznie wskazała Spółka, odmienne, uregulowanie tej kwestii zawiera ustawa z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr.54, póz. 654 ze zm.) w art. 8 ust. l, jest zapis, że w przypadku rozliczeń z tytułu podatku dochodowego istnieje możliwość przyjęcia za rok podatkowy innego okresu (kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych), przy spełnieniu warunków przewidzianych w tym przepisie. Zgodnie z treścią art. 8 ust. l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co do zasady, jest rok kalendarzowy, chyba, że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwy urząd; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy.Podkreślić jednak należy, iż przepis ten znajduje zastosowanie wyłącznie w zakresie rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych i nie można go stosować na gruncie rozliczeń z tytułu podatku VAT.Zgodnie z art. 91 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, póz. 535 z póżn. zm.) po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. l, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera szczególnych uregulowań odnośnie roku podatkowego, wobec czego zastosowanie będzie miała zasada, wyrażona w art. 11 Ordynacji podatkowej, a mino wicie, dla celów, określonych w art. 90 i 91 ustawy o VAT rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

Pouczenie

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanuprawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowei organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj