Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
US/443/241/2005/MK
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US/443/241/2005/MK
Data
2005.01.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
miejsce świadczenia usług
moment powstania obowiązku podatkowego
oddelegowanie personelu
podatek od towarów i usług
pośrednictwo
usługi


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wyszukiwania osób fizycznych, które wyjadą do Irlandii celem wykonywania robót budowlanych na zlecenie Spółki mającej siedzibę w Irlandii.


Ze stanu faktycznego wskazanego przez Stronę wynika, iż zawarła ona podmiotem mającym siedzibę w Irlandii umowę, w której zobowiązała się wyszukać osoby fizyczne , które będą wykonywać roboty budowlane na terytorium Irlandii . W wykonaniu ww. umowy Strona zleciła wykonanie ww. robót polskiej firmie budowlanej, która wysyła na miejsce swoich pracowników. Zdaniem wnioskodawcy świadczona usługa może być zakwalifikowana jako usługa dostarczania (oddelegowania) personelu, dla której miejscem świadczenia jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. Ponadto wykonana na terytorium Irlandii usługa budowlana przez polskiego podwykonawcę, udokumentowana fakturą VAT wystawioną na wnioskodawcę, jest refakturowana na spółkę irlandzką i nie rodząc obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług jest wystawiana bez wykazywania stawki i kwoty tego podatku.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11.03. 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Zgodnie zaś z art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast z art. 8 ust. 1 w/w ustawy wynika, iż przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W świetle powyższego zasadą jest, iż miejscem świadczenia usług jest miejsce ich wykonywania bądź siedziby. Ponadto należy pamiętać, że w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada terytorialności – podatek jest nakładany na terytorium Wspólnoty, a konkretnie na terytorium tego państwa, w którym ma miejsce dostawa towarów lub świadczenie usług.

Od ogólnej zasady miejsca świadczenia usługi w miejscu prowadzenia działalności istnieje szereg wyjątków zawartych w przepisach art. 27 ust. 2-6 i art. 28 ww. ustawy, gdzie w zależności od rodzaju usługi mogą podlegać one opodatkowaniu w kraju, w którym faktycznie są wykonywane, w kraju siedziby usługobiorcy lub w kraju, w którym następuje faktyczne ich wykorzystanie. Między innymi w art. 27 ust. 4 pkt. 5 ustawy o podatku od towarów i usług wymieniono usługi dostarczania (oddelegowania) personelu. Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli wymienione powyżej usługi świadczone są na rzecz: osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę to miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów na podstawie wskazanego w piśmie Strony stanu faktycznego w przypadku usługi wyszukiwania osób fizycznych, które następnie wyjadą do Irlandii jest usługą dostarczania (oddelegowania) personelu i miejscem świadczenia tych usług, po spełnieniu warunków określonych w art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona.

Odnośnie jednak robót budowlanych wykonywanych przez Spółkę na terytorium Irlandii za pośrednictwem zatrudnionych podwykonawców tut. organ podatkowy zauważa, iż nie zachodzą przesłanki pozwalające uznać wymienione czynności jako usługi dostarczania (oddelegowania) personelu, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Podkreślić należy, iż przedmiotem świadczonych przez Stronę usług nie jest dostarczanie personelu , natomiast zakupiła ona od polskiej firmy budowlanej usługi budowlane, wykonywane na terenie Irlandii, które są następnie odsprzedawane (refakturowane) na rzecz Spółki mającej siedzibę w Irlandii.

Odnośnie jednak robót budowlanych wykonywanych przez Spółkę na terytorium Irlandii za pośrednictwem zatrudnionych podwykonawców tut. organ podatkowy zauważa, iż nie zachodzą przesłanki pozwalające uznać wymienione czynności jako usługi dostarczania (oddelegowania) personelu, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Podkreślić należy, iż przedmiotem świadczonych przez Stronę usług nie jest dostarczanie personelu , natomiast zakupiła ona od polskiej firmy budowlanej usługi budowlane, wykonywane na terenie Irlandii, które są następnie odsprzedawane (refakturowane) na rzecz Spółki mającej siedzibę w Irlandii.

W przypadku zaś, gdy powyższa usługa będzie związana z nieruchomością wówczas będzie miał zastosowanie przepis art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzający, iż miejscem opodatkowania w przypadku usług związanych z nieruchomościami będzie miejsce położenia nieruchomości. W takiej sytuacji faktura dokumentująca usługę budowlaną wykonaną na terenie Irlandii przez polskiego wykonawcę powinna zawierać dane standardowe z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, powinna także zawierać adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj