Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PP.005/12a/2005
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.005/12a/2005
Data
2005.03.02



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
dostawa
działka pod budowę
plan zagospodarowania przestrzennego
podatnik czynny
sprzedaż gruntów
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż działek, stanowiących majątek prywatny podatnika, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 11.02.2005 r. (data wpływu 11.02.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 23.02.2005 r. (data wpływu 28.02.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Jak wynika z treści złożonych pism, w 2004 r. dokonał Pan zakupu gruntu, który zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, przeznaczony został pod zabudowę budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi. Przedmiotowego zakupu dokonał Pan jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. W dalszym ciągu trwają czynności zmierzające do podziału geodezyjnego gruntu na 6 lub 7 działek budowlanych. Grunt ten zakupiony został z zamiarem jego dalszej sprzedaży, jednej bądź różnym osobom, zależnie od zainteresowania działkami.W związku z tym, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT ma Pan wątpliwości, czy sprzedaż działek, które stanowią majątek prywatny, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W Pana przekonaniu, sprzedaż działek stanowiących własność osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie będzie dokonywana w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Nie każda dostawa gruntu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dostawa taka podlegała opodatkowaniu, dokonana musi być przez podatnika podatku od towarów i usług, tj. m. in. osobę fizyczną wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą (art. 15 ust. 1 cyt. ustawy). Zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywaniaczynności w sposób częstotliwy.

W świetle powyższego, zdaniem tut. Urzędu, wypełnia Pan wszelkie przesłanki statusu podatnika VAT:
- jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT,
- grunt zakupiony został z myślą jego dalszej odsprzedaży, a ilość wydzielonych z niego działek budowlanych wskazuje, iż czynność ta wykonywana będzie w sposób częstotliwy, wielokrotny.

W związku z powyższym sprzedaż przedmiotowych działek będzie podlegała podatkowi odtowarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę istanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilązmiany przepisów jej dotyczących, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dlawnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj