Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2341/04/CIP/01
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2341/04/CIP/01
Data
2004.12.17



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
eksport towarów
podatek od towarów i usług
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy świadczone przez niego usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 0% na podstawie przepisu art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług? Wątpliwości podatnika powstały w związku z faktem, iż przywołany przepis nie brzmi identycznie jak w/w przepis rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. Podatnik zauważa bowiem, iż przecinek między wyrazami “kontrolowaniu” a “nadzorowaniu” zastąpiono spójnikiem “i”. Zdaniem podatnika zmiana ta spowodowała, iż przepis nie jest jednoznaczny. Podatnik stanął jednak na stanowisku, że wykonywane przez niego czynności mieszczą się w zakresie wymienionym w art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 11 marca 2004r. W ocenie podatnika dla zastosowania stawki podatku 0% istotny jest bowiem związek wykonywanych usług z eksportowanym towarem.Ponadto podatnik uważa, iż wobec niewykonania przez Ministra Finansów upoważnienia zawartego w art. 83 ust. 16 w/w ustawy, uwzględniając postanowienia art. 83 ust. 2 tej ustawy, oświadczenie eksportera, iż konkretne czynności wykonane przez spółkę były związane z dokonywanym przez niego eksportem towarów oraz dotyczyły towarów eksportowanych, jest dokumentem, z którego jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. a) ustawy.


Stan faktyczny

Podatnik - spółka z o.o. - świadczy usługi polegające głównie na:

–kontroli ilościowej towarów i ładunków (ważenie, liczenie, pomiary zbiorników lądowych, statkowych, pomiary cystern itp.),

–kontroli jakościowej towarów i ładunków (pobieranie próbek, badania laboratoryjne, ocena towarów i opakowań itp.),

–kontroli czystości i przydatności dla określonych towarów i ładunków (zbiorników lądowych, statkowych, cystern, wagonów, samochodów, kontenerów itp.),

–nadzorze nad załadunkiem i rozładunkiem towarów i ładunków (rozmieszczenie i sztauerka drobnicy w kontenerach, ładowniach, magazynach itp.).

Usługi powyższe według podatnika mieszczą się w grupowaniu PKWiU 63 - Usługi pomocnicze na rzecz transportu, usługi agencji turystycznych, 63.40 – Usługi agencji transportowych pozostałe.

Wymienione wyżej usługi wykonywane są przez spółkę również w związku z dokonywanym przez eksportera eksportem towarów i dotyczą towarów eksportowanych.

Do 30 kwietnia 2004r. świadczone przez spółkę usługi - z mocy art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, oraz § 52 rozporządzenia wykonawczego Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. - jako usługi zrównane z eksportem towarów podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 0%.

Ocena prawna stanu faktycznego

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./ stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:

a)dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,

b)świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych.

Z powyższego przepisu wynika, iż stawka podatku 0% znajduje zastosowanie gdy usługi

1)związane są bezpośrednio z eksportem towarów,

2)dotyczą towarów eksportowanych

3)polegają na:

–pakowaniu,

–przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych,

–składowaniu,

–przeładunku,

–ważeniu,

–kontrolowaniu,

–nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu

towarów eksportowanych.

Zatem zarówno usługi związane bezpośrednio z eksportem towarów dotyczące towarów eksportowanych polegające na ich kontrolowaniu jak i usługi polegające na nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu towarów eksportowanych podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 0% z mocy art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podnieść przy tym należy, iż zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Z uwagi na powyższe jeżeli podatnik prowadzi dokumentację, z której bezspornie wynika, że świadczone przez niego usługi kontroli jakościowej i ilościowej towarów i ładunków oraz usługi nadzoru nad załadunkiem i rozładunkiem towarów i ładunków związane są bezpośrednio z eksportem towarów i dotyczą towarów eksportowanych, to uzasadnione jest zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Zauważyć należy, iż przepisy nie określają jakie dokumenty stanowią podstawę zastosowania stawki 0% w przypadku usług związanych bezpośrednio z transportem towarów. Wymogiem stawianym przedmiotowej dokumentacji jest jedynie, by wynikało z niej jednoznacznie, iż wykonywane przez podatnika czynności wiążą się bezpośrednio z eksportem towarów i dotyczą towarów eksportowanych. Dokumentem, o którym mowa w art. 83 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług może być zatem również oświadczenie eksportera jeśli spełnia w/w warunek.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj