Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-62/05/CIP/01
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-62/05/CIP/01
Data
2004.12.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
informacja podsumowująca
nabycie wewnątrzwspólnotowe
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy powyższą transakcję winien potraktować jako transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i rozliczyć ją zgodnie z przepisami art. 31 ust. 1 oraz art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą. Ponadto Podatnik zapytuje czy prawidłowym działaniem było nie rozliczenie przez niego przedmiotowej transakcji jako nabycia wewnątrzwspólnotowego i nie wykazania jej w informacji podsumowującej. Swoje stanowisko Podatnik oparł na tym, że transakcje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wykazywane są w kwartalnych informacjach podsumowujących, a przedmiotowa transakcja nie posiada wszystkich koniecznych danych do prawidłowego sporządzenia informacji podsumowującej, tj. numeru VAT kontrahenta.


Stan faktyczny

Podatnik zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonał nabycia towarów od kontrahenta unijnego nie zarejestrowanego jako podatnik VAT UE, który wystawia faktury wykazując na nich podatek VAT. Podatnik nie potraktował przedmiotowej transakcji jako nabycia wewnątrzwspólnotowego, nie wykazując tym samym ww. transakcji w kwartalnej informacji podsumowującej.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy „Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.”

Art. 9 ust. 2 ustawy stanowi, że „Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:
      1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
      2. (...)
    1. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

    W art. 9 ustawy brak jest zatem zastrzeżenia, iż z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów mamy do czynienia wówczas, gdy kontrahenci są podatnikami zarejestrowanymi dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

    Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabył towary od kontrahenta unijnego, niezarejestrowanego jako podatnik VAT-UE, który na fakturach dokumentujących przedmiotową transakcję wykazał podatek VAT.

    Dodatkowo, wystawiona przez kontrahenta faktura z wykazanym podatkiem VAT świadczy, iż jest on podatnikiem podatku od wartości dodanej.

    Zgodnie z powyższym, przedmiotowa transakcja stanowić będzie dla polskiego podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, który na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy będzie zobowiązany do jego opodatkowania.

    Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy „Podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów (...)”.

    Ustawodawca w art. 100 ust. 3 ustawy wymieniając dane, które informacja podsumowująca powinna w szczególności zawierać w pkt 2 zapisał „właściwy i ważny numer identyfikacyjny kontrahenta nadany mu w państwie członkowskim, z którego dokonywane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub do którego jest dokonywana wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (...)”.

    Mając powyższe na uwadze, podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zobowiązany jest do wykazania transakcji w informacji podsumowującej VAT UE podając właściwy i ważny numer identyfikacyjny nadany w państwie członkowskim, poprzedzony dwuliterowym kodem tego państwa, a w przypadku jego braku numer podatkowy świadczący o zidentyfikowaniu kontrahenta dla podatku od wartości dodanej nadanym w państwie członkowskim.

    Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Finansów, Departament Podatków Pośrednich w piśmie znak PP-810-592-a/05/TZ/1350 z dnia 01.08.2005r.



    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj