Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-92/05/EN
z 12 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-92/05/EN
Data
2005.09.12



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
paliwo
samochód osobowy
zużycie własne


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą nieodpłatne zużycie towarów i naliczyć VAT z tytułu przekazania części paliwa do samochodów osobowych, czy musi skorygować podatek naliczony bezpośrednio w deklaracji VAT-7?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X, oceniając jego stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12.08.2005 r. (data wpływu: 16.08.2005 r.) o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (księgi rachunkowe), jest również zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach tego przedsiębiorstwa zajmuje się handlem detalicznym paliwami. Zużywa również paliwo na potrzeby własne do samochodów ciężarowych i osobowych. Przekazanie paliwa, które jest wstępnie traktowane jako towar handlowy, na potrzeby firmowych samochodów ciężarowych nie budzi wątpliwości, problemy budzi jednak kwestia dokumentowania i rozliczania podatku VAT przy przekazaniu paliwa do służbowych samochodów osobowych.

2. Przedmiot interpretacji. Czy podatnik ma prawo wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą nieodpłatne zużycie towarów i naliczyć VAT z tytułu przekazania części paliwa do samochodów osobowych, czy musi skorygować podatek naliczony bezpośrednio w deklaracji VAT-7?

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Jako własne stanowisko Podatnik podaje, iż w przedmiotowym stanie faktycznym brak jest szczegółowego uregulowania w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych do niej. Skoro jednak podatnik nie ma prawa odliczyć podatku VAT z tytułu zakupu paliwa do samochodu osobowego, to winien naliczyć podatek VAT i ,,oddać go" właśnie za pomocą faktury wewnętrznej. Wystawienie faktury wewnętrznej pomocne byłoby również przy wykazaniu kwoty podatku naliczonego od paliw silnikowych, którą należy wykazać w poz. 57 deklaracji VAT-7. Należałoby zastosować wykładnię per analogiam i zgodnie z dyspozycją art. 7 ust. 2 uznać, że przekazanie paliwa do samochodu osobowego jest dostawą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: � art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust.2, art. 88 ust. 1 pkt 3, art. 106 ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, � § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 797 ze zm.). Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 7 ust. 2 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na inne cele niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. Przekazanie paliwa przez Podatnika do służbowych samochodów osobowych, a więc wykorzystywanych w prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej, nie jest odpłatną dostawą towarów i nie podlega VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność taka odbywa się bowiem całkowicie na potrzeby prowadzonego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Zmiana przeznaczenia kupionego paliwa z towaru przeznaczonego do odsprzedaży na towar przeznaczony do własnego zużycia skutkuje tym, iż Podatnikowi, zgodnie z wyżej przytoczonym art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy, nie przysługuje prawo do jego odliczenia. Tym samym Podatnik winien skorygować podatek naliczony od paliwa, na które odliczenie podatku nie przysługuje.

Tak więc stanowisko Podatnika, iż do przekazanej części paliwa do samochodów osobowych może wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą nieodpłatne zużycie towarów i naliczyć VAT z tego tytułu jest błędne, ponieważ art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, mówiący o fakturach wewnętrznych, odnosi się m.in. do przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2, tj. do odpłatnej dostawy towarów a także czynności przekazania towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i w powyższym przypadku nie może mieć zastosowania. Stąd postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj