Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnie
PDF-415/16/KG/05
z 16 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-415/16/KG/05
Data
2005.09.16



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
spółka jawna
udział kapitałowy
wkład
wspólnik


Pytanie podatnika
Do jakiej grupy przychodów, wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zakwalifikować kwote spłaconego udziału kapitałowego oraz odsetek od poszczególnych rat ?


Postanowienie

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie

stwierdza

że stanowisko Pana X zam....zawarte we wniosku z dnia 13.07.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych i zaliczenia przychodów z tytułu udziału kapitałowego wypłaconego w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pan X wnioskiem z dnia 13 lipca 2005 r. zwrócił się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie : do jakiej grupy przychodów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zakwalifikować kwotę spłaconego udziału kapitałowego oraz odsetek od poszczególnych rat ?

Jak wynika z treści art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny, przedstawiony przez Pana X w wyżej podanym wniosku przedstawia się następująco.

Podatnik z dniem 31.12.2004 r. wystąpił ze spółki jawnej "XY", w której posiadał 25 % udziałów. Wysokość wniesionych do spółki wkładów wynosiła 15.000,00 złotych. Udział kapitałowy, który ma być podatnikowi wypłacony przez pozostających w spółce wspólników wynosi 102.564,50 złotych. Wartość ta została obliczona według zasad określonych w art.65 kodeksu spółek handlowych (na podstawie bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki). Zgodnie z porozumieniem zawartym w dniu 18.04.2005 r., kwota ta będzie podatnikowi wypłacana w ratach wraz z odsetkami liczonymi od dnia 01.04.2005 r. Podatnik nadal prowadzi działalność gospodarczą wraz z żoną i w 2005 r. wybrał opodatkowanie działalności gospodarczej na zasadach określonych w art.30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy). Zdaniem podatnika nadwyżka ponad wniesiony wkład oraz odsetki stanowią przychód osiągnięty z tytułu udziału w spółce, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie stwierdza, co następuje.

Wspólnicy spółki jawnej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art.8 ust. 1, 1a i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zmianami). Zgodnie z brzmieniem tych przepisów, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną , ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust.1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art.27 ust.1.tosuje się odpowiednio do:

Zasady wyrażone wyżej stosuje się odpowiednio do:

1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,

2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w formie spółki nie będącej osobą prawną.

W przypadku wystąpienia ze spółki jednego ze wspólników następuje rozliczenie z pozostałymi wspólnikami, przewidziane w art.65 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz.1037 ze zm.). Podstawę rozliczenia stanowi wartość udziału kapitałowego tego wspólnika, którego wielkość ustala się na podstawie osobno sporządzonego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Występującemu wspólnikowi przysługuje prawo do zwrotu udziału kapitałowego. Udział ten powinien uwzględniać wniesione do spółki wkłady, a także nadwyżkę majątkową.

Wypłacona występującemu wspólnikowi wartość ustalonego udziału kapitałowego stanowi dla niego przysporzenie majątkowe, które podlega opodatkowaniu. Ponieważ przychód ten został uzyskany w wyniku prowadzenia przez podatnika działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zwolnione z opodatkowania, zgodnie z art.21 ust.1 pkt 50) cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są jednak przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej. Zatem obowiązek podatkowy wystąpi wówczas, gdy wartość udziału przypadająca na występującego wspólnika będzie wyższa niż wniesione wkłady do spółki.

Ponieważ wystąpienie ze spółki nie spowodowało wygaśnięcia źródła przychodu, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (podatnik nadal prowadzi działalność razem z żoną), nie powstanie obowiązek zapłacenia 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art.24 ust.3 i art.44 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

pouczenie

Zgodnie z art.14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj