Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/133/05
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/133/05
Data
2005.06.14



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumenty celne
eksport towarów
stawki podatku


Pytanie podatnika
Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka dokonuje eksportu towarów. Spółka posiada następujące dokumenty potwierdzające dokonanie eksportu do krajów trzecich: kopia faktury, specyfikacja wysyłkowa, dokument celny SAD 3, bądź: kopię faktury, specyfikację wysyłkową oraz konosament - morski list przewozowy lub: kopię faktury, specyfikację wysyłkową i potwierdzenie odbioru towaru na terytorium trzecim (poza Wspólnotą). Posiadanymi przez Spółkę dowodami są, w niektórych przypadkach, kserokpie takich dokumentów bądź pisma otrzymane przez Spółkę faksem.
Spółka ma wątpliwości czy dokumenty, które posiada, oryginały, kopie lub faksy wyżej wymienionych dokumentów, w każdym z wyżej wymienionych wariantów, do dnia złożenia deklaracji VAT-7, dają prawo do wykazania tej sprzedaży jako eksportu towarów i zastosowania stawki podatku od towarów i usług 0%.


W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.
W myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 8 a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, zm. Dz. U. z 2005 r. Nr 11, poz. 113), przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, jeśli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu. Jak stanowi art. 41 ust. 4 ww. ustawy, w eksporcie towarów, stawka podatku wynosi 0%. Zgodnie z art. 41 ust. 6 powołanej ustawy o VAT, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje formy, w jakiej potwierdzenie wywozu powinno zostać wydane. Należy zatem odnieść się do regulacji celnych w tym zakresie oraz postanowień VI Dyrektywy Rady Europy z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC) (art. 152/2), która stanowi, że dowodem wywozu jest faktura lub inny zastępujący ją dokument, potwierdzony przez urząd celny wyjścia, tj. urząd który dokonał odprawy celnej, w wyniku czego towary zostały wywiezione z terytorium Wspólnoty. Wynika z tego, że forma potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty jest urzędowo określana przez każdy z krajów członkowskich, a tym samym różna w zależności od kraju, z którego urzędu celnego towary są wywożone. W art. 793 ust. 2 rozporządzenia Komisji EWG Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny, zdefiniowano pojęcie "urząd celny wyprowadzenia". Zgodnie z ust. 2 lit. a i lit. c wymienionego przepisu "urząd celny wyprowadzenia" oznacza w przypadku towarów wywożonych koleją, pocztą, drogą powietrzną lub drogą morską - urząd celny właściwy dla miejsca, w którym towary przejmowane są w ramach umowy przewozu w celu transportu do państwa trzeciego przez towarzystwo kolejowe, organy pocztowe, towarzystwo lotnicze bądź przedsiębiorstwo żeglugowe; w przypadku towarów wywożonych w inny sposób lub w okolicznościach nieobjętych lit. a) i b) - ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty. Urząd ten poświadcza eksporterowi lub podmiotowi go reprezentującemu fakt fizycznego wywozu towarów na egzemplarzu zgłoszenia wywozowego SAD 3, na jego odwrotnej stronie, poprzez opatrzenie tego dokumentu potwierdzeniem "Wywóz" w kolorze czerwonym i swoją pieczęcią oraz datą.
Z powyższych regulacji wynika, że jedynie dokument potwierdzony przez urząd celny wyjścia, tj. urząd który dokonał odprawy celnej, w wyniku czego towary zostały wywiezione z terytorium Wspólnoty, jest dowodem uprawniającym do zastosowania stawki podatku VAT 0%. Takim dowodem będzie potwierdzenie dokonane przez urząd celny wyjścia na egzemplarzu zgłoszenia wywozowego SAD 3. Dowodem takim nie będzie natomiast kserokopia takiego dokumentu, ani pismo otrzymane faksem. Dowodami, uprawniającymi do zastosowania stawki podatku VAT 0%, nie będą również: konosament - morski list przewozowy, ani potwierdzenie odebrania towaru przez nabywcę poza terytorium Wspólnoty.
Wyjątkiem od powyższej zasady będzie sytuacja uregulowana w przepisch art. 2 pkt 8 lit. b i art. 41 ust. 11 ustawy o VAT. Przepisy te regulują opodatkowanie podatkiem VAT eksportu pośredniego. Przez taką czynność rozumie się, na podstawie ww. przepisu, potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 jeżeli wywóz jest dokonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu. Podatnik dokonujący eksportu pośredniego będzie miał prawo do zastosowania stawki podatku VAT 0%, jeśli przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu (tj. kopię zgłoszenia wywozowego SAD 3), w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów. Z tego dokumenti musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj