Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-F/415-17/05/z
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BD-F/415-17/05/z
Data
2005.08.10



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
meble
rachunek oszczędnościowo-kredytowy
remonty


Pytanie podatnika
Czy podatnik zachowa prawo do ulgi w podatku dochodowym z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, jeżeli zgromadzone środki przeznaczy na:
1.gruntowny remont domu m. in. w zakresie: wymiany drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami, wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej i sanitarnej, montażu płytek ceramicznych, wykonania sufitów podwieszanych, wyburzenia i budowy nowych ścianek działowych, częściowej wymiany instalacji elektrycznej, montażu instalacji alarmowej.
2.zakup i zamontowanie szaf trwale umiejscowionych typu komandor oraz mebli kuchennych pod zabudowę.


Podatnik wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z wnioskiem o interpretację przepisów prawnych dotyczących zachowania prawa do ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.We wniosku tym podatnik wskazał, że na podstawie zawartej w dniu 20.12.2001r. umowy z Bankiem Przemysłowo-Handlowym, prowadzącym kasę mieszkaniową, systematycznie gromadzi oszczędności na rachunku oszczędnościowo- kredytowym i z tego tytułu korzysta z odliczeń od podatku dochodowego. Środki finansowe zgromadzone w kasie mieszkaniowej podatnik zamierza przeznaczyć na gruntowny remont domu m. in. w zakresie: wymiany drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami, wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej i sanitarnej, montażu płytek ceramicznych, wykonania sufitów podwieszanych, wyburzenia i budowy nowych ścianek działowych, częściowej wymiany instalacji elektrycznej, montażu instalacji alarmowej. Ponadto podatnik zamierza kupić i zamontować szafy trwale umiejscowione typu komandor oraz meble kuchenne pod zabudowę.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, podatnik wyraził opinię, iż ww. zakres prac remontowych jest zgodny z celami mieszkaniowymi, na które można przeznaczyć systematycznie gromadzone w kasie mieszkaniowej oszczędności.

Organ podatkowy pierwszej instancji, w oparciu o przedstawiony przez stronę stan faktyczny, postanowieniem wyjaśnił podatnikowi, że stosownie do treści art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) celem mieszkaniowym, na który można przeznaczyć oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej po okresie określonym w umowie o kredyt kontraktowy, jest m. in. remont domu albo lokalu z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania. W konsekwencji podkreślił, że podziela stanowisko podatnika w zakresie planowanych prac remontowych, z zastrzeżeniem, że do wydatków na remont nie można zaliczyć mebli kuchennych pod zabudowę z wyjątkiem szafki pod zlewozmywak.

Na postanowienie to podatnik złożył zażalenie podnosząc, iż zakwestionowany przez organ podatkowy pierwszej instancji, zestaw mebli kuchennych (wykonany na wymiar, trwale przymocowany do ścian, połączony na stałe z piekarnikiem elektrycznym, płytą kuchenną grzejną i zlewozmywakiem) spełnia wymogi wymienionej w pkt 1 ppkt 7 załącznika Nr 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788), "trwale umiejscowionej szafy wnękowej stanowiącej funkcjonalną całość". Wobec tego, zdaniem podatnika, zakup mebli kuchennych pod zabudowę można "wliczyć do wydatków remontowych (w ramach kasy mieszkaniowej)".

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu systematycznego oszczędzania, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Jednocześnie przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) stanowi, że art. 27a ust. 13 wyżej wymienionej ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Katalog celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć systematycznie gromadzone w kasie mieszkaniowej oszczędności określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.).

Zgodnie z wyżej powołanym przepisem celem mieszkaniowym służącym zaspokojeniu własnych potrzeb jest m.in. remont domu lub lokalu, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania.

Zarówno powołany wyżej przepis, jak również przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia "remontu". W związku z powyższym zasadnym jest odwołanie się do przepisu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 07.07.1994 r. - Prawo budowlane (t. j. Dz. U z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.), zgodnie z którym pojęcie remontu zostało określone jako "wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym". Wobec ww. definicji zakup mebli kuchennych na wymiar nie jest wydatkiem na remont lokalu mieszkalnego. Trudno bowiem uznać zamianę starych mebli na zabudowę stałą kuchni z kompletu mebli wykonanych na zamówienie, polegającą na wyposażeniu danego pomieszczenia, za wydatek budowlany poniesiony w celu podniesienia walorów użytkowych remontowanego lokalu.

Odnosząc się do przywołanego przez podatnika zapisu pkt 1 ppkt 7, załącznika nr 2 rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788) dot. remontu, modernizacji lub wykonania pozostałych elementów ( np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników), wyjaśnić należy, że pod zapisem "trwale umiejscowionych szaf wnękowych" nie należy rozumieć zabudowy kuchni meblami wykonanymi na tzw. wymiar. Natomiast pod pojęciem "obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników" przyjąć należy wykonanie takich elementów, które mają nie tyle walor estetyczny co spełniają dodatkowe funkcje np. zapewnienie bezpieczeństwa, umożliwienie korzystania z danego urządzenia (wynikające z jednego sposobu montowania ), jak w przypadku zlewozmywaków czy kuchni gazowej bądź elektrycznej. Oznacza to, iż obudowy sprzętu AGD (np. zmywarki, lodówki ) mającego jedynie walor estetyczny, nie mieszczą się w przywołanym wyżej przepisie rozporządzenia.

Jednocześnie nadmienić należy, że remont budynku lub lokalu mieszkalnego, o którym mowa w przepisach powołanej wyżej ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego nie jest tożsamy z wykazem robót zaliczonych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego zawartym w wyżej wymienionym rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, gdyż wykaz ten obejmuje również roboty zaliczone do bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania. Reasumując, o ile środki pieniężne otrzymane z kasy mieszkaniowej zostaną wydatkowane na zakup mebli kuchennych, z wyjątkiem szafki pod zlewozmywak, to cel mieszkaniowy wynikający z umowy o oszczędzanie nie zostanie spełniony i w tej części nastąpi utrata prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj