Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią
PD/415-20/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-20/05
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy w Nakle nad Notecią


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
prawa majątkowe
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
udział
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Kwestia opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia części mieszkania.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 10.05.2005 roku w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia części mieszkania stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem złożonym w dniu 10.05.2005 roku zwrócił się Pan do tut. organu podatkowego w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia części mieszkania.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego w sprawie wynika, że wobec braku możliwości wyegzekwowania należności od zleceniodawcy za wykonane prace zostało zawarte porozumienie w wyniku , którego w zamian za zwolnienie z długu zgodził się Pan, aby zleceniodawca przeniósł na Pana własność mieszkania.

Została zawarta w dniu 27.01.2004 roku w formie aktu notarialnego umowa przeniesienia własności w zamian za zwolnienie z długu. Przedmiotem umowy było spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego z tym, że na rzecz Pana został przeniesiony udział w tym prawie w części odpowiadającej wysokości nieuregulowanej należności tj. 48.036,00 zł.

Następnie ta część udziału w tym prawie została przez Pana zbyta zgodnie z umową z dnia 19.04.2005 roku zawarta w formie aktu notarialnego za cenę 40.050,00 zł.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. z późn. zm./ źródłem przychodu jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

W przedmiotowej sprawie nie ulega wątpliwości, że zbycie udziału w nieruchomości nastąpiło przed upływem pięciu lat od dnia jego nabycia. Albowiem na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego z dnia 27.01.2004 roku uzyskał Pan udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Dla opodatkowania tego przychodu istotny jest sam fakt zbycia przed upływem pięciu lat od dnia nabycia. Natomiast bez znaczenia jest w tym przypadku, czy nabycie nastąpiło w zamian za zwolnienie z długu.

W związku z tym iż sprzedaż udziałów nastąpiła przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie wobec tego uzyskany przychód podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wys. 10% uzyskanego przychodu zgodnie z art. 28 ust. 2 , w związku z powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatek płatny jest w terminie 14-tu dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Z kolei art. 28 ust. 2a stanowi ,iż zasada dot. uiszczenia podatku nie ma zastosowania do podatników którzy w terminie 14-tu dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) lub lit. e).

Tak więc nie można uznać za słuszne twierdzenie Pana, że nie powinien Pan płacić podatku od sprzedaży, bowiem części tego mieszkania nie zakupiono lecz uzyskano je za długi.

Wobec tego mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego na dzień rozpatrzenia wniosku.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią w terminie 7 dni od dnia doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj