Interpretacja Urzędu Skarbowego w Obornikach Wielkopolskich
ZB/423-4/2005
z 29 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZB/423-4/2005
Data
2005.08.29



Autor
Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
świadczenia
urlop
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy świadczenie urlopowe będzie stanowiło koszt uzyskania przychodów?


Jednostka we wniosku wskazała, że zatrudnia powyżej 20 osób i zgodnie z ustawą o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych jest zobowiązana tworzyć Fundusz, względnie zapisem w regulaminie wynagradzania może zrezygnować z tworzenia tego Funduszu. Spółka zrezygnowała z tworzenia funduszu świadczeń socjalnych i wprowadziła postanowienie w regulaminie wynagradzania o wypłaceniu świadczenia urlopowego w miejsce nie tworzonego Funduszu.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy świadczenie urlopowe będzie stanowiło koszt uzyskania przychodu?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.), pracodawcy, którzy nie są jednostkami organizacyjnymi państwowej lub samorządowej sfery budżetowej, mają obowiązek tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jeżeli zatrudniają co najmniej dwudziestu pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Stan zatrudnienia, od którego zależy istnienie lub brak obowiązku pracodawcy tworzenia funduszu, ustala się na dzień 1 stycznia każdego roku kalendarzowego. Zmiany w stanie zatrudnienia w ciągu roku kalendarzowego nie powodują powstania lub ustania obowiązku pracodawcy tworzenia funduszu. Ustawowy obowiązek tworzenia funduszu może być uchylony, zgodnie z art. 4 ustawy, postanowieniem układu zbiorowego pracy, a u pracodawcy nieobjętego układem zbiorowym pracy - postanowieniem regulaminu wynagradzania uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi lub z przedstawicielem wybranym przez załogę, gdy u danego pracodawcy nie ma zakładowej organizacji związkowej. Pracodawca, jeśli nie utworzy Funduszu Świadczeń Socjalnych, wypłaca pracownikom świadczenie urlopowe według zasad określonych w ww. ustawie.

Wobec powyższego koszty uzyskania przychodów spółki winny być ustalone w oparciu o art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym, świadczenia urlopowe wypłacane zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych będą stanowiły koszty uzyskania przychodów spółki.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj