Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-558/05/FW
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-558/05/FW
Data
2005.06.30



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
papier wartościowy
prowizje bankowe
zakup akcji


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy podatnik zaciągnął w banku kredyt na zakup akcji, jednak w wyniku redukcji zleceń nabył akcje wyłącznie za środki własne to prowizja bankowa za rozpatrzenie wniosku kredytowego będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (jedn. tekst: Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 04.04.2005r. (uzupełnionego pismem w dniu 25.05.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: czy poniesiony koszt z tytułu zapłaconej prowizji bankowej związanej z rozpatrzeniem wniosku o kredyt stanowi koszt uzyskania przychodu, a tym samym zmniejsza podstawę opodatkowania...

stwierdzam, że:

stanowisko podatnika w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatku poniesionego na opłacenie prowizji od zaciągniętego kredytu w 2004r., z którego nie sfinansowano zakupu akcji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że podatnik na zakup akcji PKO BP zaciągnął kredyt w banku, w kwocie 430.000,00 zł. Od przedmiotowego kredytu bank pobrał prowizję w wysokości 1.075,00 zł. W wyniku wysokiej redukcji zleceń Pan nabył akcje wyłącznie za środki własne.

Zdaniem Pana wydatek poniesiony z tytułu zapłaconej prowizji od kredytu zaciągniętego w banku stanowi koszt uzyskania przychodu, a tym samym zmniejsza podstawę opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Cytowany przepis art. 22 co do zasady określa, iż kosztem uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z określonego źródła. Zwrot „w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, iż nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodu, tj. pomniejszają dochód do opodatkowania. Musi bowiem istnieć ścisły i bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu.

W przedstawionym stanie faktycznym pomiędzy zaciągnięciem kredytu, opłaceniem prowizji od udzielonego kredytu, a uzyskaniem przychodu z tego tytułu nie ma bezpośredniego i ścisłego związku przyczynowo-skutkowego, bowiem środki pochodzące z tego kredytu nie zostały wykorzystane na nabycie akcji. Akcje zostały nabyte przez Wnioskodawcę za środki własne.

W świetle powyższego prowizja i odsetki od kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu wówczas, gdy pobrany kredyt zostanie wydatkowany na zakup akcji.

Z uwagi na fakt, iż podatnik nie wydatkował przedmiotowego kredytu na nabycie akcji PKO BP, prowizja bankowa nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj