Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-3/415/17/05
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-3/415/17/05
Data
2005.09.20



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Właściwość organów podatkowych


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
nieruchomość budowlana
sprzedaż nieruchomości
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości uzyskany 26.07.2005 r. będzie podlegał opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli będzie wydatkowany w ciągu dwóch lat na zakup działki i kolejną budowę domu, w sytuacji gdy sprzedawany grunt wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego stanowi wydatki uprawniające do zwolnienia od opodatkowania 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego w dniu 21.01.2004r.
Następne pytanie dotyczy organu podatkowego właściwego do rozliczenia wydatków przeznaczonych na nową budowę.


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 23.08.2005 r. dotyczący sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego z odpłatnego zbycia nieruchomości - Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie informuje, że w świetle przedstawionego stanu faktycznego stanowisko Państwa w niniejszej sprawie jest słuszne.

Zgodnie art. 14a § 1, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 23.08.2005 r. złożyli Państwo wniosek o pisemną interpretację prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości. W dniu 21.01.2004 r. dokonali Państwo odpłatnego zbycia części nieruchomości, z którego przychód przypadający na Państwa wyniósł 57.500,00 zł, natomiast w dniu 26.07.2005 r. nastąpiło odpłatne zbycie udziału w gruncie wraz z rozpoczętą budową za kwotę 110.000,00 zł.
Przychód z obu transakcji podlegał opodatkowaniu na mocy art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm).
Zgodnie z oświadczeniem złożonym dnia 13.02.2004 r. zadeklarowali Państwo wydatkowanie przychodu ze sprzedaży na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 w/cyt. ustawy.
W związku z powyższym mają Państwo wątpliwości, czy przychód ze sprzedaży nieruchomości uzyskany 26.07.2005 r. będzie podlegał opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli będzie wydatkowany w ciągu dwóch lat na zakup działki i kolejną budowę domu, w sytuacji gdy sprzedawany grunt wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego stanowi wydatki uprawniające do zwolnienia od opodatkowania 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego w dniu 21.01.2004 r.
Następne pytanie dotyczy organu podatkowego właściwego do rozliczenia wydatków przeznaczonych na nową budowę.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Zgodnie z art. 28 w/cyt. ustawy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada, o której mowa w ostatnim zdaniu, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić iż aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, przychód uzyskany w dniu 21.01.2004 r. ze sprzedaży nieruchomości winni Państwo wydatkować na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) do dnia 21.01.2006 r. Przy rozliczeniu przychodu z tej sprzedaży będą uwzględnione wydatki poniesione na zakup działki w dniu 4.02.2004 r. oraz nakłady na budowę domu, mimo iż były one przedmiotem odpłatnego zbycia w dniu 25.07.2005 r. Natomiast przychód uzyskany w dniu 26.07.2005 r. powinien być rozliczony do dnia 26.07.2007 r.

Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania, albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2.
Oznacza to, że jeżeli po dniu dokonania transakcji sprzedaży nieruchomości nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania podatnika, to właściwym w powyższej sprawie jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2).

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 - Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj