Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/415-58/275a/75/05/BB
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/415-58/275a/75/05/BB
Data
2005.09.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy wartość towarów i materiałów jak też wyposażenia, których zakup został sfinansowany ze środków uzyskanych z Funduszu Pracy, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż działalność gospodarczą prowadzi Panod 01.06.2005r. jako osoba fizyczna w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznegoi technologicznego. Dokumentację rachunkową prowadzi Pan w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W dniu 23.05.2005r. posiadając jeszcze status " bezrobotnego"zawarł Pan ze Starostą Powiatu Białostockiego umowę o przyznanie z Funduszu Pracy jednorazowo środków finansowych na podjęcie działalności gospodarczej przez osobę bezrobotną. Środkite zobowiązał się Pan przeznaczyć m.in. na sfinansowanie opłat związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej oraz zakup wyposażenia. Pierwsze wydatki poniósł Pan już w maju 2005r.
W tym stanie faktycznym zostało postawione następujące pytanie: czy wartość towarówi materiałów jak też wyposażenia , których zakup został sfinansowany ze środków uzyskanychz Funduszu Pracy, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

STANOWISKO PODATNIKA
"Mając na uwadze obowiązujące przepisy w zakresie podatku dochodowego, w tym również obowiązujące do 31.12.2005r. rozporządzenie Min. Fin. w sprawie zaniechania poboru podatkuod jednorazowej pomocy przyznanej bezrobotnym; uważam, że mogę zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej, (...). Pierwsze wydatki poniosłem już w maju 2005r."

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy /Dz.U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm./- w brzmieniu obowiązującym do 29 sierpnia 2005r.- starosta ze środków Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej.
Uwarunkowania, jakie należy spełniać, aby otrzymać określoną powyżej pomoc finansową reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy /Dz.U.Nr 196, poz. 2018/.
Zapis § 1 pkt 1 lit b) w/w rozporządzenia określa m. in. warunki i tryb dokonania przez starostę ze środków Funduszu Pracy przyznania bezrobotnemu jednorazowo środkówna podjęcie działalności gospodarczej.
Powołane przepisy w sposób jednoznaczny wskazują, iż środki z Funduszu Pracy mogą być przyznane po złożeniu wniosku i spełnieniu określonych warunków przez bezrobotnego,z przeznaczeniem na określony rodzaj działalności, którą bezrobotny dopiero zamierza podjąć.
Artykułem 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnieniai instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, opublikowanej w Dz. Uz dnia 30 sierpnia 2005r. Nr 164, poz. 1366, został dodany do art. 21 ust. 1 ustawy z dnia26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ pkt 121.
W myśl art. 22 pkt 3 ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw - art. 2 pkt 1 tejże ustawy - wchodzi w życiez dniem ogłoszenia (tj. od 30 sierpnia 2005r.) i ma zastosowanie do dochodów uzyskanychod dnia 1 stycznia 2005r.
Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy podatkowej jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy(Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) wolne są od podatku dochodowego.
Biorąc powyższe pod uwagę przyznane bezrobotnemu w 2005r. środki finansowe na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej są objęte zwolnieniem przedmiotowym, o którym mowaw art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu, jako środki na cel określony w ustawie, pod rygorem ich zwrotu, muszą zostać wykorzystane do utworzenia i rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, a zatem przyczyniają się do powstania źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy podatkowej, czyli pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego wyżej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust.1 ustawy.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 56 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatkówi kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d i 116.
Zatem, wydatki poniesione na zakup: towarów, materiałów i wyposażenia (tj. rzeczowych składników majątku, związanych z wykonywaną działalnością, niezaliczonych, zgodniez przepisami ustawy o podatku dochodowym, do środków trwałych), sfinansowane ze środków przyznanych Panu jako osobie bezrobotnej z Funduszu Pracy, stanowią koszt uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wydatki te zostały bowiem poniesionew celu osiągnięcia przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie mieszcząsię na liście kosztów nieuznawanych za koszty koszty uzyskania przychodów, wymienionychw art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednakże, w sytuacji gdy towary i materiały zostały zakupione przed rozpoczęciem działalności,tj. przed 01.06.2005r. powinien je Pan ująć w remanencie początkowym / sporządzonym na dzień 01.06.2005r./. Towary i materiały objęte remanentem zostaną wówczas zaliczone w ciężar kosztów na koniec roku podatkowego (jeżeli nie będzie Pan sporządzał remanentów miesięcznych), tj. w momencie ustalania dochodu z uwzględnieniem różnicy remanentowej.
W związku z powyższym stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznymi wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj